چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹ 7 جماد ثاني 1442 Wednesday, 20 January , 2021 ساعت ×

معاون استاندار: صدور پروانه تجاری‌سازی در قم ضابطه مناسبی ندارد

شناسه : 6823 ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم گفت: عدم وجود ضابطه درست و منطقی در رابطه با صدور پروانه در تجاری‌سازی واحدهای مسکونی، مشکلات معماری بسیاری برای شهر به‌ویژه در مناطق ۲ و ۶ به وجود آورده است.

معاون استاندار: صدور پروانه تجاری‌سازی در قم ضابطه مناسبی ندارد

محسن بهشتی در جلسه کمیسیون ماده ۵ قم افزود:حجم انبوه تجاری‌سازی واحدهای مسکونی در منطقه ۲ و ۶ باید به تجربه‌ای در صدور مجوز تجاری‌سازی در تمام سطح استان تبدیل شود.

وی در ادامه ابراز کرد: در تمام تغییر کاربری‌ها در شهر قنوات به دلیل اینکه قنوات به منطقه شهری تبدیل‌شده باید تمام ضوابط موردنیاز شهرسازی را رعایت کرده و در آن احداث پارکینگ را مدنظر قرار دهند.

وی اظهار داشت: در تمام تغییر کاربری‌ها در قم باید ضوابط مربوط به کاربری‌های سابق و جدید به‌صورت کامل اجرایی شود.

شهر قنوات دارای ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن جمعیت بومی، ۲ هزار تن غیربومی و سه هزار تن اتباع است و درمجموع بیش از ۱۷ هزار تن در این شهر ۳۰۰ هکتاری سکونت دارند. این شهر در ۱۰ کیلومتری شهر قم و در بخش مرکزی استان قرار دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم خاطرنشان کرد: مصوبات کمیسیون ماده ۵ باید به‌اندازه‌ای شفاف و مشخص باشد که متقاضیان و نهادهای دیگر در اجرای مصوبات دچار ابهام و مشکل نشوند.

وی با انتقاد از وضعیت سطح اشغال و تراکم در منطقه انسجام خاطرنشان کرد: عدم پایبندی تعاونی‌های مسکن در ساخت واحدهای مسکونی از مهم‌ترین عوامل در بروز مشکلات و معضلات این منطقه است.

سطح اشغال منطقه انسجام نگران‌کننده است

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به مصوبه افزایش تجاری‌سازی واحدهای مسکونی از ۳۰ به ۵۰ مترمربع در شهر قنوات بیان کرد: این اقدام می‌تواند به‌عنوان مشوق و محرکی در توسعه و پیشرفت این شهر تابعه استان تبدیل شود.

حسن بختیاری همچنین عنوان کرد: سطح تراکم و اشغال در منطقه انسجام به‌شدت نگران‌کننده شده و باید در برابر تخلف‌ها در امر تراکم در این منطقه برخوردهای جدی توسط کمیسیون ماده ۵ انجام بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: دیگر نباید اجازه افزایش تراکم و سطح اشغال در این منطقه به مسکن‌سازان داده شود.

سه  ایستگاه هواشناسی در قم فعال است

معاون فنی محیط‌زیست قم نیز با اشاره به فعالیت ایستگاه‌های هواشناسی در این استان تاکید کرد: سه ایستگاه هواشناسی در مناطق نیروگاه، سالاریه و جمکران فعال است.

احمد شفیعی ادامه داد: دراین‌بین همواره گرم‌ترین میزان درجه هوا مربوط به ایستگاه جمکران بوده که یکی از عوامل مهم در آن کمبود سرانه فضای سبز و فعالیت کوره‌های آجرپزی است.

دبیر کمیسیون ماده ۵ استان نیز در این جلسه، بیان کرد: در شهر قنوات در شوارع بالای ۱۸ متر به بالا ضوابط تجاری‌سازی در واحدهای مسکونی ۳۰ مترمربع بوده که به ۵۰ مترمربع افزایش پیداکرده است.

حسین صالحی ادامه داد: طرح‌های نهایی تغییر کاربری اراضی از کشاورزی به کاربری‌های دیگر نیز باید به تصویب کمیته فنی استان برسد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات شهرسازی و معماری منطقه انسجام یادآور شد: شهرسازی این منطقه به حدی ناایمن و نامطمئن بوده و سطح اشغال در آن متراکم است که در صورت بروز اتفاقی، مشخص نیست چه بلایی سر این منطقه می‌آید. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.