افزونه جلالی را نصب کنید. 25 رجب 1442 Monday, 8 March , 2021 ساعت ×
حقابه سد الغدیر به قم تعلق بگیرد/ بحران آب در روستاهای جعفرآباد
۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۴
شناسه : 6217
0
امیرآبادی فراهانی:

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: باید حقابه سد الغدیر به استان قم اختصاص یابد و به جد پیگیر این امر هستیم.

احمد امیرآبادی فراهانی ظهر شنبه در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان قم که در سالن امام جواد (ع) استانداری قم برگزار شد، اظهار داشت: ۶۵ میلیون متر مکعب از حقابه استان به سد الغدیر ارتباط دارد و باید این حقابه‌ها گرفته شود که با مقدار آب تخصیص داده شده فعلی مخالف هستم.

وی با بیان اینکه بخش جعفرآباد قم و ۱۷ روستای آن با بحران آب روبرو هستند و آب شرب سالم ندارند، گفت: باید برای حل وضعیت پروژه‌های آب و فاضلاب به ویژه آب و فاضلاب پردیسان جلسه ویژه‌ای با وزیر نیرو و رئیس مجلس برگزار شود.

انتقاد از ایجاد پارک جنگلی با وجود بحران آبی قم

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه با انتقاد از بعضی موازی کاری‌ها در قم گفت: برخی از باغات استان قم که در داخل شهر به آن اجازه کشاورزی داده نمی‌شود و یا بعضی مزارع به بهانه بی آبی خشک می‌شود ولی از طرفی دیده می‌شود از طرفی دیگر با وجود بحران بی آبی ایده ایجاد پارک هزار هکتاری و جنگلی را داریم.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری افزود: باید بین نیازها و منابع مالی تعادل ایجاد شود حرکت یک بام و دوهوا از سوی بعضی مسئولان در قم کار درستی نیست بلکه باید انسجام داشته باشیم.

وی با اشاره به برخورد با بعضی چاه‌های غیر مجاز در برخی باغات قم، بیان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی شهر قم نباید از بعضی سرمایه‌گذارها حمایت و برای بعضی‌ها سنگ و مانع تراشی کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعضی که در جایی می‌توانند حرف خود را به کرسی بنشانند در تأمین آب باغ و یا مزارع خود مشکلی ندارند اما هستند افرادی که باغ آن‌ها به دلیل بی‌آبی خشک شده است و افرادی که اقدام به حفر چاه غیر مجاز کردند باید حساب آن‌ها جدا باشد.

لزوم کاربردی کردن طرح‌های مطالعاتی آب قم

فرماندار قم نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: توسعه و عدم توسعه استان وابسته به طرح‌های مطالعاتی است که دستگاه‌های مرتبط به امور آب در حال پیگیری هستند و باید این مطالعات کاربردی‌تر و عملیاتی‌تر باشد و نباید اطلاعات مبهم استفاده شود.

مرتضی حیدری اظهار داشت: با توجه به رشد جمعیت استان، باید نسبت به کاشت محصولات کم آب‌خواه اهتمام داشت و هنگام صدور مجوز برای صنایع پر آب‌خواه باید با وضعیت استان مطالعه و بررسی شود.

وی افزود: در این مسیر باید طرح‌های مطالعاتی مرتبط با آب استان قم کاربردی‌تر استفاده شود.

گفتنی است، در این جلسه استاندار قم هم بر استفاده از ظرفیت‌های نمایندگان مجلس تأکید کرد و چگونگی استفاده از ردیف‌های بودجه‌های کشوری تأکید کرد. /مهر

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.