افزونه جلالی را نصب کنید. 23 رجب 1442 Saturday, 6 March , 2021 ساعت ×

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در راستای مقاصد آمریکا بود

شناسه : 6144 ۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به توقیف نفتکش ایرانی گفت: انگلیس این اقدام را به صورت کاملا غیرقانونی و در راستای تامین اهداف و مقاصد دولت آمریکا انجام داده اس

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در راستای مقاصد آمریکا بود

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری افزود: این اقدام انگلیس در واقع بیانگر عصبانیت آمریکا از برخوردهای ماه‌های اخیر ایران با دولت ترامپ به ویژه در رابطه با سفر نخست وزیر ژاپن به ایران و همچنین سقوط پهپاد آنها در خلیج «بازتاب خبر» بود.
ذوالنوری تصریح کرد: توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس و با همکاری آمریکا، به نوعی رفوگری آنها در برابر شکست ها و آبروهای بر باد رفته شان در ماه های اخیر بود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از آنجایی که آمریکا قدرتی در جبل الطارق ندارد، انگیس را وادار به این اقدام غیر قانونی و دزدی آشکار دریایی کرد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: انگلیس این نفتکش را به این بهانه متوقف کرده که تحریم های اتحادیه اروپا را نقض و قصد حمل نفت به کشور سوریه را داشته در حالی که این کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا هم نیست.
وی افزود: به اعتراف کارشناسان غربی، امکان اینکه این نفتکش در ارتباط با سوریه باشد ممکن نیست چرا که این نفتکش بسیار بزرگ و با ظرفیت بیش از ۲ میلیون بشکه بوده که قابلیت پهلوگیری در بنادر کشور سوریه را ندارد.
ذوالنوری ادامه داد: ایران برای آزادسازی این سوپر نفتکش خود تلاش های سیاسی و دیپلماسی را آغاز کرده و طبق قوانین بین المللی انگلیس نمی تواند توقف این نفتکش را استمرار دهد و این تانکر بزرگ ایرانی به زودی آزاد می شود.
وی با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز نیز بیان کرد: این حرکت ایران به هیچ عنوان تقابل جویانه و انتقام آمیز نبوده و این نفتکش انگلیسی حریم آب های ایرانی را نقض کرده بود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این نفتکش انگلیسی با وجود اینکه با یک شناور ایرانی تصادف کرده بود اما نسبت به هشدارهای نیروهای ایرانی بی تفاوت بود و به خواسته نیروهای دریایی بی اعتنا بود.
وی اضافه کرد: نفتکش انگلیسی برای اینکه با تعقیب مواجه نشود، از مسیر ممنوعه عبور کرده و نسبت به پایندی به مرزهای ایرانی بی اعتنایی می کند.
وی تصریح کرد: همچنین از آنجایی که نفت موجود در این نفتکش قاچاق بوده، از قبل سیستم راداری خود را از مدار خارج کرده بود تا قابل رد گیری نباشد، این نفتکش انگلیسی ترکیبی از تخلفات دریایی مختلف را مرتکب شده بود.
آمریکا تصاویر انهدام پهپاد ایرانی را منتشر کند
ذوالنوری همچنین با اشاره به ادعای آمریکا در سرنگونی یک فروند پهپاد ایرانی در آب های خلیج «بازتاب خبر» نیز گفت: هیچ پهپادی از ایران در ماه های اخیر در خلیج «بازتاب خبر» منهدم و یا ساقط نشده است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمریکا اگر مدعی انهدام پهپاد ایرانی بر فراز آب های خلیج «بازتاب خبر» است مانند ایران، فیلم و تصاویر انهدام آن را منتشر کند.
وی تصریح کرد: به دلیل شرایط ویژه، در طول سال های اخیر حضور نفتکش ها در خلیج «بازتاب خبر» به کمترین میزان و پرواز پهپادها به بیشترین تعداد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: ممکن است به دلیل تردد و ترافیک پرواز پهپادها در خلیج «بازتاب خبر»، دولت آمریکا به دلیل شناسایی اشتباه، پهپاد کشور دیگری را ساقط کرده باشد اما هیچ پهپادی از ایران در خلیج «بازتاب خبر» منهدم نشده است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا نیز به این اشتباه خود در اعلام منهدم کردم پهپاد ایرانی شک کرده اما به دلیل حفظ آبروی خود در ادعای اشراف به منطقه، خودداری می کند.
وی اضافه کرد: جان بولتن و میلیتاریست های امریکایی می خواهند دولت آمریکا را وارد یک درگیری و تقابل نظامی با ایران کنند. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.