شنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۹ 3 جماد ثاني 1442 Saturday, 16 January , 2021 ساعت ×

کاهش ۵۰درصدی زندانیان مهریه در قم/پرداخت ۲۰ میلیون وام اشتغال به زندانیان آزاد شده

شناسه : 5941 ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان قم با تاکید براینکه هم اکنون ۲۷ نفر از محکومین مهریه استان قم در زندان هستند، اظهار کرد: آمار زندانیان مهریه در استان قم، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد کاهش یافته است.

کاهش ۵۰درصدی زندانیان مهریه در قم/پرداخت ۲۰ میلیون وام اشتغال به زندانیان آزاد شده
رضا مرادی پور با بیان اینکه ستاد دیه، با کمک خیرین مقداری از دیه محکومین و زندانیان جرایم غیر عمد را تقبل می کند، عنوان کرد: جرایمی همچون تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، مهریه و نفقه جزء جرایم غیر عمد محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه در سه ماهه ابتدای سال ۹۸، ۷۵ نفر از محکومین جرایم غیر عمد توسط ستاد دیه استان قم آزاد شدند، گفت: کل مجموع بدهی این زندانیان برابر با ۲۰ میلیارد ریال بوده که از میان این ۷۵ نفر، ۵۰ نفر محکومین مالی، ۱۷ نفر محکومین مهریه، ۶ نفر به دلیل عدم پرداخت نفقه و ۲ نفر به علت تصادف غیر عمد،  در زندان بودند که با کمک این ستاد آزاد شدند.
۷۵ نفر از زندانیان غیر عمد در سال ۹۸ آزاد شدند
مدیر نمایندگی ستاد دیه استان قم، افزود: برای آزادی این ۷۵ نفر، مبلغ ۶ میلیارد ریال کمک بلاعوض ستاد دیه، ۸۵۰ میلیون ریال آورده ی خانواده های زندانیان و ۳ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه بوده است، ۱۰ میلیارد ریال نیز شاکیان این محکومین از بدهی خود گذشت کردند و سرانجام ۷۵ نفر از زندانیان جرایم غیر عمد قم آزاد شده و به خانواده بازگشتند.
وی با تاکید براینکه هم اکنون ۲۷ نفر از محکومین مهریه استان قم در زندان هستند، اظهار کرد: آمار زندانیان مهریه در استان قم، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۵۰ درصد کاهش یافته است؛ لذا از همان ابتدا همه محکومین عدم پرداخت مهریه روانه زندان نمی شوند بلکه  غالبا کسانی که توانایی مالی دارند و به عمد حاضر به پرداخت حق همسر خود نیستند، به زندان معرفی می شوند.
مدیر نمایندگی ستاد دیه استان قم، با اشاره به اینکه این ستاد به صورت هیئت امنایی اداره می شود، گفت: ریاست دادگستری، مدیرکل کمیته امداد استان قم، مدیر کل زندان های استان قم و ۴ نفر از خیرین معتمد استان، از اعضای این هیئت امنا هستند؛ علاوه بر کمک مالی هیئت امناء، در ایام مختلفی در طول سال گلریزان برگزار می شود، برای مثال در ماه رمضان سال جاری، مبلغ ۱ میلیارد و  ۶۰۰ میلیون تومان توسط خیرین مختلف، برای آزادی زندانیان جمع آوری شد.
پرداخت ۲۰ میلیون تومان وام اشتغال، به زندانیان آزاد شده
مدیر مرکز امور خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندانیان، با اشاره به اینکه پس از اینکه زندانیان از حبس آزاد می شوند، تحت حمایت این مرکز قرار می گیرند، گفت: اکثر محکومینی که پس از آزادی از زندان تحت کمک های مشاوره ای و مالی این مرکز قرار گرفته اند، آمار بازگشت به زندان آن ها بسیار کمتر بوده است.
وی با اشاره به اینکه این مرکز ۲۰ میلیون تومان وام اشتغال به زندانیان آزاد شده پرداخت می کند، بیان کرد: محکومینی که در زندان، کلاس های فنی و حرفه ای را گذرانده و از این کلاس ها مدرک دریافت کرده باشند، بعد از آزادی از زندان در اولیت دریافت وام اشتغال قرار می گیرند.
مرادی پور در خصوص دیگر خدمات مرکز مراقبت از زندانیان آزاد شده اظهار کرد: مشاوره رایگان به این افراد و خانواد آن ها، برگزاری کلاس های مهارت زندگی برای زندانیان به صورت مستمر، ارائه خدمات پزشکی رایگان توسط پزشک این مرکز و اعطای بسته های غذایی به آن ها، از خدماتی این مرکز است.
مرادی پور تاکید کرد: بسیاری از محکومین جرایم غیر عمد با پرداخت مبالغ بسیار اندک از زندان آزاد می شوند، در شهرهای مختلفی در کشور با فرهنگ سازی که انجام شده است، افراد هزینه ی بسیاری از مراسم های ختم و عزاداری اقوامشان را برای آزادی زندانیان پرداخت می کنند که امیدواریم این فرهنگ سازی در استان قم نیز انجام شود.
مدیر نمایندگی ستاد دیه استان قم بیان کرد: کسانی که تمایل به کمک مالی به این ستاد دارند، می توانند به شماره حساب های ۰۲۰۱۲۳۱۶۱۸۰۰۹ بانک ملی، ۱۵۳۰۰۸۵۵۹۳ بانک تجارت و ۱۸۲۲۲۸۸۷۲۴ بانک ملت مبالغ خود را واریز کنند، شماره کارت ۶۶۲۳-۰۲۵۷-۸۳۷۰-۵۸۵۹ نیز برای دریافت کمک های مالی همشهریان قمی در نظر گرفته شده است. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.