سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹ 13 جماد ثاني 1442 Tuesday, 26 January , 2021 ساعت ×
طی سال گذشته؛

۴ هزار نفر در قم از مشاوره ژنتیک بهره بردند

شناسه : 5573 ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷

سرپرست اداره کل بهزیستی استان قم با بیان اینکه هشت مرکز مشاوره ژنتیک در قم فعال است، گفت: ۴ هزار نفر در قم طی سال گذشته از خدمات مشاوره ژنتیک بهره بردند.

۴ هزار نفر در قم از مشاوره ژنتیک بهره بردند

هادی کریمی اصل در نشست خبری که ظهر شنبه در آستانه هفته بهزیستی برگزار شد، با اشاره به شعار «شفافیت، توانمند سازی و سلامت اجتماعی» اظهار کرد: رسانه‌ها از ابزارهای شفافیت هستند و آنچه برای این نهاد بسیار اهمیت دارد و باید به آن بیش از پیش توجه شود شفافیت در سلامت اداری در سازمان بهزیستی است که باید قوی تر از گذشته به آن اهمیت داد.

وی با بیان اینکه توانمند سازی جامعه از اهداف مهم بهزیستی به شمار می رود، تصریح کرد: در این راستا نیازمند همت جدی درون سازمانی و رسانه ها هستیم تا در اجرای این امر مهم موفقیت بدست بیاوریم.

سرپرست اداره کل بهزیستی استان قم اضافه کرد: برای تغییر رویکرد جامعه هدف لازم است رسانه‌ها پای کار بیایند تا بتوانیم انتظارات را مدیریت کنیم و هدف توانمندسازی را محقق کنیم.

وی با بیان اینکه سلامت اجتماعی دارای مؤلفه‌های مختلف است، تصریح کرد: سلامت مقوله چند بخشی است که شامل سلامت جسمی، سلامت روانی و عاطفی، سلامت معنوی و در نهایت سلامت اجتماعی می‌شود.

کریمی اصل عنوان کرد: زمانی که سلامت جسمی در حد مطلوب باشد و سلامت روانی هم پایه‌های آن استوار شده باشد در کنار آن سلامت معنوی هم بر اساس پایه‌هایی که در جامعه وجود دارد بنا شود در این صورت می‌توانیم به سلامت اجتماعی بیشتر توجه داشته باشیم.

باید سلامت اجتماعی بهزیستی را ارتقاء دهیم

وی اضافه کرد: یکی از رویکردهای اصلی ما بحث مشارکت اجتماعی است که در این راستا لازم است سلامت اجتماعی بهزیستی را ارتقاء دهیم و اطمینان مردم را نسبت به این نهاد جلب کنیم.

سرپرست اداره کل بهزیستی استان قم تصریح کرد: براساس تلاش‌های دولت تدبیر و امید در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، بهزیستی در رقم کلی مستمری مددجویان از هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان به ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به مشکلات ناشی از تورم که گریبان جامعه و مردم را گرفته است اما با افزایش مستمری مددجویان مواجه هستیم که نشان از توجه دولت به مددجویان دارد.

کریمی اصل بیان کرد: معلولینی که به دلیل مشکلات بودجه‌ای در بهزیستی به صورت تک نفری مستمری دریافت می‌کردند، اما امسال تمام افرادی که مشخصات آنها در بانک اطلاعاتی وارد شده و مورد پیگیری قرار گرفتند مانند سایر معلولان براساس بعد خانوار و به صورت منظم مستمری یکسان دریافت می کنند.

وی با تأکید بر اینکه علی رغم مشکلات بودجه‌ای دولت بر توانمندسازی جامعه هدف تأکید دارد، گفت: یکی از ابزارهای توانمند سازی اجتماعی سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد است که با تقویت سمن‌ها، به صورت تخصصی در این بحث می‌توانند وارد شوند.

فعالیت ۱۷ مرکز سرپایی درمان اعتیاد در قم

سرپرست اداره کل بهزیستی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت هایی که در حوزه معاونت پیشگیری در قم انجام می شود، عنوان کرد: دفتر اعتیاد یکی از حوزه های فعالیت این معاونت است که دارای ۱۷ مرکز سرپایی است که شامل یک مرکز کمپ اجباری و دو مرکز کاهش آسیب می شود.

وی، آمار جمعیتی را که زیر پوشش برنامه‌های پیشگیری قرار گرفتند را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: سال گذشته در حوزه پیشگیری اولیه در اعتیاد حدود به ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت استان زیر پوشش برنامه های پیشگیری قرار گرفتند.

کریمی اصل، دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها را نیز مورد توجه قرار داد وعنوان کرد: این دفتر با همکاری آموزش و پرورش فعالیت های گوناگونی دارد که برنامه های غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال و غربالگری شنوایی در از جمله آنهاست.

وی اضافه کرد: سال گذشته در حوزه تنبلی چشم نزدیک به ۲۲ هزار نفر غربال و نزدیک به ۲۱ هزار و ۷۰۰ نفر مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند.

سرپرست اداره کل بهزیستی استان قم همچنین از فعالیت هشت مرکز مشاوره ژنتیک در استان قم خبر داد و تصریح کرد: چهار هزار نفر در سال گذشته در استان قم از مشاوره ژنتیک استفاده کردند. همچنین دو هزار زوج در آستانه ازدواج نیز در سال ۹۷ مورد غربال گری قرار گرفتند. /مهر

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.