افزونه جلالی را نصب کنید. 25 رجب 1442 Monday, 8 March , 2021 ساعت ×
قمی‌ها رتبه اول مطالعه و مصرف فست‌فود کشور
۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۵۸
شناسه : 5474
0

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم با اشاره به اجرای طرح آمارگیری فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی عنوان کرد: قمی‌ها در مطالعه و همچنین مصرف فست فود رتبه اول و در ورزش و تماشای تلوزیون رتبه آخر کشور را دارند.

جواد شاکر آرانی چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم در ساختمان اداری آستانه حضرت معصومه(س) عنوان کرد: مرکز آمار کشور در حوزه های مختلف اقدام به تهیه آمار می کند که یکی از حوزه ها بحث فرهنگ است.
شاکر آرانی افزود: این مرکز با اجرای طرح آمارگیری فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی، به سمت اندازه گیری شاخص فرهنگ با توجه به رفتار خانواده ها رفته است.
وی اظهار کرد: این طرح انجام و نتیجه آن در سال ۹۶ ارائه شد که با استفاده از نظرات کارشناسان طراحی و بر اساس مستندات علمی انجام شده است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم بیان کرد:تفکرات و سلایق مخاطبان تاثیری در این آمار ندارد  و تلاش شده به جای افکارسنجی، رفتار سنجی شود.
وی گفت:این آمار گیری در سال ۹۳ برای اولین بار انجام شد و جامعه مخاطب در دومین آمارگیری در مهر و آبان سال ۹۶ نیز سن ۱۵ سال به بعد و در مناطق شهری و روستایی در کل کشور بود؛ در سال ۹۶تعداد۴۰ هزار خانوار در این آمار شرکت داشتند که در قم ۱۰۴۰ خانوار انتخاب شد.
شاکر آرانی عنوان کرد: وضعیت مطالعه یکی از شاخه ها بود که ۵۸ درصد در کل کشور اهل مطالعه و ۴۲ درصد مطالعه نداشتند، قم در قرآن و ادعیه ۸ ساعت و ۲۱ دقیقه رتبه نخست و در مطالعه غیراز قرآن و ادعیه ۱۱ ساعت و ۴۶ دقیقه مطالعه داشت که قمی ها جمعا ۲۰ ساعت و ۷ دقیقه مطالعه داشتند.
**رتبه اول قمی‌ها در مطالعه روزنامه
وی بیان کرد: طبق این آمار۳۰ درصد از جامعه از ‌ها و روزنامه ها مطالعه داشتند و در مطالعه روزنامه نیز، قم رتبه اول را دارد.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم بیان کرد: در قم ۶۸ درصد مردم موسیقی گوش می دهند که در کشور میانگین دو ساعت و ۲۹ دقیقه است و قم رتبه چهارم را با ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه در هفته دارد.
وی در مورد شبکه های اجتماعی گفت:۵۳ درصد مردم کشور در این شبکه ها عضویت داشتند که تلگرام با ۹۵ درصد بیشترین عضویت را شامل می شد؛ میانگین کشور در شبکه های اجتماعی یک ساعت و ۴۰ دقیقه در روز بوده که قم رتبه چهارم را دارد.
**قم رتبه آخر کشور در ورزش را دارد
وی اظهار کرد:در این آمار رفتاری ۱۹ درصد مردم کشور به سینما و ۵ درصد به تئاتر رفتند در ورزش نیز میانگین کشوری ۲۷ دقیقه بوده که قم با ۱۴ دقیقه ورزش رتبه آخر را دارد و در هزینه ورزش نیز هر خانوار قمی ۲۵ هزار تومان برآورد شده است.
**قمی‌ها کمتر از همه تلویزیون می‌بینند
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم گفت:در این سرشماری ۹۱ درصد کشور تلویزیون را می بینند و قم با یک ساعت و ۵۲ دقیقه رتبه آخر را دارد.
وی بیان کرد:سرانه مصرف شیر در قم ۳ لیوان و نیم در هفته است که رتبه ششم را داریم اما در نوشابه ۸/۱ لیوان است که نشان می دهد ۴۵ درصد جامعه قمی ها نوشابه مصرف می کنند.
شاکرآرانی عنوان کرد: قم در مصرف میوه رتبه اول را دارد همچنین در فست فود رتبه اول را از آن خود کرده و ۶۴ درصد خانوارهای قمی فست‌فود می خورند ضمن اینکه در مصرف غذای بیرون ۶۶ درصد قمی ها اظهار علاقه کرده اند.
وی گفت:طبق آمار مهم ترین مانع ازدواج در قم اشتغال دائم است و جوانان تمایل دارند بعد از یافتن یک شغل دائم ازدواج کنند. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.