سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021 ساعت ×
مطالعه بومی سازی ایده بازآفرینی برای قم؛

طرح بازآفرینی در۱۴ محله قم به اجرا درآمد

شناسه : 5350 ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی قم گفت:‌طرح بازآفرینی در ۱۴ محله این شهر به اجرا در آمد.

طرح بازآفرینی در۱۴ محله قم به اجرا درآمد

به گزارش روز دوشنبه اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی قم، فهیمه فتاحی زاده در گفت وگویی اظهار داشت: با توجه به گذشت دو سال از فعالیت بازآفرینی شهری با هدف ارتقای سطح زندگی اجتماعی و فرهنگی و هم‌چنین بهسازی محله‌های قم وارد عمل شویم برای این منظور ما ۱۴ محله را بازآفرینی نمودیم.

وی افزود: محله‌هایی مانند، نوبهار، خیابان آذر (چند محله به اضافه بازار)، چهارمردان، محله باغ پنبه و امامزاده حمزه و بافت فرسوده امامزاده ابراهیم و دروازه ری و محله خاکفرج که جزو بافت فرسوده است، محله‌های اسکان غیررسمی و حاشیه شاد قلی خان، شیخ آباد و شهرک فاطمیه و عباس آباد و علاوه بر آن محله‌هایی مانند مسجد جامع و محله عشق علی بازآفرینی شد.

به گفته وی، در طرح بازآفرینی عدالت اجتماعی مد نظر است چرا که نمی‌توان به محله‌ای توجه کرد و محله‌ای دیگر را فرسوده و با توجه به بعد تاریخی آن به حالت خود رها کرد، بالا بردن کیفیت زندگی و ارتقای سطح اجتماعی امری است که باید در همه محله‌ها رعایت شود.

وی اظهار داشت: ستاد بازآفرینی شهری از سال ۹۴ فعالیت خود را با هدف جذب همکاری و مشارکت همه دستگاه‌های مرتبط در فرآیند بازآفرینی پایدار به منظور حفظ حقوق شهروندی و ارتقای کیفیت زندگی و هم‌چنین بازیابی هویت شهری و مدیریت یکپارچه با وحدت رویه با مشارکت عوامل مرتبط در سطح استانی و منطقه‌ای و محلی آغاز کرد.

فتاحی زاده افزود: این طرح در قم از سال ۹۶ شروع شد و با توجه به گذشت چند سال از این طرح هنوز درحال تشریح اهداف مورد نظر هستیم در حالی که باید برای این امر تجربه و الگو بگیریم هرچند در ساخت و سازها هنوز هم به بلوغ فکری مناسبی نرسیده‌ایم.

وی گفت: در طرح‌های بازآفرینی باید به جنبه گردشگری و مزایای آن برای شهر قم نگاه بلند مدتی داشته باشیم با ایجاد مسیرهای پیاده‌روسازی برای بازدید از آثار تاریخی، رونق بوم گردی و احیای بافت تاریخی مانند دیگر استان‌هایی که در این زمینه ورود خوبی داشتند وارد عمل شویم.

وی افزود: با ورود گردشگران به محله‌های تاریخی باعث افزایش کارکرد اجتماعی و ارتقای سطح زندگی ساکنان بافت و محله‌های تاریخی شده و این امر از مهاجرت ساکنان اصلی به دیگر محله‌ها جلوگیری می‌شود و این امر در رونق اقتصاد و اشتغال هم تاثیرمثبتی دارد.

مطالعه بومی سازی ایده بازآفرینی برای قم

فتاحی زاده دربخش دیگری از سخنان خود گفت: ایده و فکر بومی سازی طرح بازآفرینی برای شهر قم در حال مطالعه است تا بدانیم برای این استان چه قالبی را به کار بگیریم و الگوی یکپارچه‌ای را برای این استان استفاده کنیم.

وی افزود: در طرح بازآفرینی شهری باید به الگوی شهری نگاه شود تا مداخلاتی که در افت به کار گرفته می‌شود به عملیات عمرانی ختم گردد و در این عملیات باید به زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و مدیریت شهری بافت توجه ویژه داشت.

به گفته فتاحی زاده، ستاد بازآفرینی شهری در استان قم با هماهنگی بین بخشی و هم سو سازی برنامه‌های خود با همه دستگاه‌های مرتبط استانی از موازی کاری جلوگیری و بسترهای لازم را برای تهیه و تدوین سندهای منطقه‌ای و محلی بازآفرینی پایدار در محله‌های مورد هدف فراهم می‌کند.

لزوم مشارکت مردم در اجرای طرح بازآفرینی شهری

وی اظهار داشت: همه تصمیم‌ها در خصوص بافت‌های شهری که زیرمجموعه عملکردی ستاد به شمار می‌روند شامل، بافت تاریخی، بافت فرسوده مرکزی شهری و هم‌چنین بافت‌های حاشیه شهری و بافت‌های روستایی و اراضی ناهمگون شهری در این ستاد مطرح می‌شود.

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی قم بیان کرد: طبق گفته کارشناسان و نظریه پردازان طرح بازآفرینی شهری اجرای این طرح در محله‌ها بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست و باید در ابتدای این امر مردم را با اهداف این طرح آشنا کرد و آنان هم باید به بلوغ فکری رسیده باشند تا روحیه مطالبه گری داشته و این روحیه هم هدفمند باشد.

محدود بودن اعتبارات طرح بازآفرینی شهری

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی قم در پایان با اشاره به مشکلات اجرای این طرح گفت: برای اجرای موفق بازآفرینی شهری با محدودیت منابع و اعتبارات مواجه هستیم اگر تنها به جنبه عمرانی نگاه کنیم صد درصد به اهداف مورد نظر خود نمی‌رسیم باید در این راه اعتماد مردم را جذب کنیم.

وی بیان کرد: طرح‌های بازآفرینی شهری در بلند مدت بازخوردهای آن دیده می‌شود شاید دراجرای این طرح ملی قم از دیگر استان‌ها عقب افتاده ولی نیاز به همکاری دیگر نهادها داریم.

به گفته فتاحی‌زاده، شاید در مواردی مردم با اجرای طرح‌های بازآفرینی و بعضی پروژه‌ها مخالفت کنند ولی اگر آثار و بازخوردهای آن را بدانند استقبال خواهند کرد باید در مسیری حرکت کنیم تا اعتمادسازی مردم را به همراه داشته باشیم.

مساحت کل شهر قم ۱۲ هزار و ۹۰۰ هکتار است که از این میزان بیش از چهار هزار هکتار، بافت ناکارآمد شهری می‌باشد و حدود ۶۵ درصد جمعیت قم درآن ساکن هستند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.