افزونه جلالی را نصب کنید. 22 رجب 1442 Friday, 5 March , 2021 ساعت ×
آیت الله سعیدی

ارتباط با عراق را در هیچ شرایطی از کنار نخواهیم گذاشت

شناسه : 5220 ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) ، از عراق به عنوان کشوری دوست و همسایه یاد کرد و گفت: ما به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از ارتباط با عراق دست نمی کشیم.

ارتباط با عراق را در هیچ شرایطی از کنار نخواهیم گذاشت

به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه (س)، آیت الله سید محمد سعیدی روز پنجشنبه در سومین اجلاسیه اعتاب مقدس و بقاع متبرکه کشور در سالن دارالضیافت حرم بانوی کرامت، هدف از زیارت مکان‌های مقدس را اعتلای فرهنگ و معارف اهل‌بیت (ع) توصیف کرد و افزود: برخی از ناکامی‌های امروزه مردم، ناشی از عدم انجام وظیفه توسط برخی افراد است که سخنان زیبا و رسای اهل‌بیت (ع) را به مردم نرسانده‌اند.
وی رسیدن به راهکارهای انتقال پیام و معارف اهل‌بیت (ع) را از نکات کلیدی این اجلاسیه توصیف کرد و گفت: برگزاری این اجلاسیه سبب تبادل تجربه و نظرات خواهد شد و به ما برای پیشبرد اهداف کمک شایان خواهد کرد.
وی با اشاره به اقتضائات مشترک و خاص هر آستان مقدس اظهار کرد: حرم بانوی کرامت در قم دارای ویژگی‌های خاص خودش است اما مفاهیم مورد نظر در ترویج و انتقال معارف اهل بیت (ع) در همه آستان‌های مقدس مشترک می باشد و نیاز است که تجربیات در این خصوص به اشتراک گذاشته شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان قم از عراق به عنوان کشوری دوست و همسایه یاد کرد و گفت: ما به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از ارتباط با عراق دست نمی کشیم.

تصویب ۴۰ طرح و ۱۰۳ مصوبه در نشست‌های اعتاب مقدس و بقاع متبرکه
مدیر مرکز بین‌الملل آستان قدس رضوی نیز در این نشست با اشاره به تصویب ۴۰ طرح و ۱۰۳ مصوبه در نشست‌های اعتاب و بقاع متبرکه گفت: همه عتبات مقدس در برنامه‌ریزی و تصویب و اجرای این طرح‌ها سهیم بودند و هر آستانی وظیفه مشخصی در اجرای این طرح‌ها داشته است.
حجت‌الاسلام و المسلمین محمد علی موحدی بااشاره به اعلام عدم آمادگی عتبات عراق برای عدم حضور در این اجلاسیه تصریح کرد: ما همواره در راستای توسعه و تعمیق روابط با آستان‌های مقدس عراق گام برداشته و حضور نمایندگان اعتاب در این جلسه نیز نمونه‌ای از این ارتباط و همکاری است. امیدواریم در سایر موضوعات شاهد توسعه تعاملات باشیم تا فرصت حضور آن‌ها در یک اتحادیه فراهم شود.
وی با اشاره به تصویب ۴۰ طرح و ۱۰۳ مصوبه در نشست‌های اعتاب و بقاع متبرکه گفت: همه عتبات مقدس در برنامه‌ریزی و تصویب و اجرای این طرح‌ها سهیم بودند و هر آستانی وظیفه مشخصی در اجرای این طرح‌ها داشته است.
مدیر مرکز بین الملل آستان قدس رضوی ادامه داد: با توجه به اینکه در مرحله جدیدی ورود پیدا کرده‌ایم و برنامه‌ریزی ما می‌تواند با توجه به مسائل ملی و نظام انجام گیرد قطعاً نیاز به تغییر در ساختار، فرآیندها و برنامه‌ها داریم که این موضوع به تدریج در حال انجام است تا هیچ افت و رکودی در حرکت ما ایجاد نشود.
وی تصویب طرح‌های راهبردی در این جلسات را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: این طرح‌ها به طرح‌های کاربردی منجر شده و اجرایی خواهد شد به همین علت این جلسه برای نمایندگان آستان های مقدس بسیار حیاتی و مهم است.
موحدی ادامه داد: مساله مهم برای اتحادیه، ضمانت اجرایی طرح‌هاست تا تولیت‌ها تصمیم گرفته و در ساختار آستان‌ها و فرآیند اجرا و تصویب طرح‌ها و بودجه‌ریزی مورد توجه قرار گیرد.
وی از ۲۰ طرح مصوب در حوزه فعالیت‌های قرآنی یاد کرد و گفت: این طرح‌ها سبب هم‌افزایی گسترده‌ای میان آستان‌ها می‌شود و اجرای آن‌ها سرمایه بزرگی در کشور به شمار می‌آید. بسیاری از اهدافی که در اساسنامه‌ها مطرح است توسط همین طرح‌ها پیگیری می‌شود.
موحدی بیان کرد: عدم قرار دادن بودجه سبب بروز مشکلاتی در اجرای طرح‌ها می‌شود. مراحل اجرایی باید در آستان‌ها مورد توجه قرار گیرد و هر آستانی به متقضای وضع خود باید قدمی در ضمانت اجرای طرح‌ها بردارد.
سومین اجلاسیه اعتباب و بقاع متبرکه کشور با حضور حجت الاسلام و المسلمین احمد مروری تولیت آستان مقدس رضوی و تولیت های آستان مقدس عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ و مسجد مقدس جمکران در قم برگزار شد. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.