افزونه جلالی را نصب کنید. 5 رمضان 1442 Friday, 16 April , 2021 ساعت ×
شما چه عکسی را برای پروفایل خود انتخاب می کنید؟
۰۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
شناسه : 4983
1

تاکنون به این مسئله فکرکرده اید کسی که برای پروفایل خود تصویری را انتخاب می کند، منجر به برداشت های گوناگون دیگران نسبت به منش و ابعاد شخصیتی اش می شود؟!

اغلب کسانی که امروزه عضو فضای مجازی هستند، قطعا  بخشی از زمانی را که در این فضا هستند،‌ جهت انتخاب عکس پروفایل خود و یا چک کردن تصاویر پروفایل مخاطبانشان صرف می کنند.
این کار آنقدر عادی و جزو برنامه روزانه کاربران شبکه های مجازی شده است که شاید کمتر به جوانب آن دقت شود، در حالی که بحث های روانشناسانه زیادی در ورای آن است.
انتخاب نوع تصویری که برای پروفایل انتخاب می شود، به روز کردن و اعتیاد به تغییرات روزانه تصویر پروفایل، عادت به چک کردن و حتی قضاوت دیگران از این طریق، همگی به نوعی بحث روانشناسانه بازمی گردد.
اینکه چه میزان ارتباط میان انتخاب نوع عکس پروفایل و ویژگی های روانشناختی افراد وجود دارد، یک بحث تخصصی و شاید بسیار مهم باشد، برای ورود به این بحث، ابتدا با چند کاربر فضای مجازی گفت و گو کرده و نظرات آن ها را در این خصوص جویا شدیم.
یک کاربر معمولی دلیلی ندارد که در فضای مجازی ناشناس باشد
محسن که از ابتدای ایجاد و گسترش فضای مجازی وارد این فضا شده و به نوعی در این زمینه بسیار فعال است، معتقد است: یک کاربر معمولی، دلیلی ندارد که خود را در فضای مجازی، ‌ناشناس جلوه دهد.
این کاربر فضای مجازی، در پاسخ به این سوال که آیا شما از آن دسته افرادی هستید که دائما عکس پروفایل خود را تغییر می دهند، بیان کرد: من به عنوان یک کاربر، همیشه عکس خودم را به عنوان پروفایل انتخاب می کنم اما دائما به دنبال تغییر دادن آن نیستم و تصویر پروفایلم گاهی آنقدر تغییر نمی کند که دوستانم مرا مجبور به تغییر عکس پروفایل می کنند.
علی که خود از فعالین عرصه رسانه است نیز همچون محسن معتقد بود که شخصی که به عنوان کاربر فضای مجازی فعالیت می کند، باید برای پروفایل خود تصویر انتخاب کند و البته لازم است که دائما تصویر پروفایلش را تغییر دهد، چرا که تنوع در این رابطه بهتر از یکنواختی و روزمرگی است.
چه ایرادی دارد یک خانم عکس خودش را برای پروفایل انتخاب کند؟!
در این میان،‌اما سعیده، به عنوان یک کاربر خانم که در فضای مجازی فعال است، گفت: الزامی برای اینکه حتما یک کاربر پروفایلش عکس داشته باشد،‌وجود ندارد اما به طورکلی نوع پروفایل می تواند نشانگر شخصیت و نوع تفکر فرد باشد، اما به نظر من افرادی که پروفایلشان عکس ندارد،‌همان کسانی هستند که به راحتی می توانند از فضای مجازی فاصله بگیرند و اصلا غرق در این فضا نیستند.
علی گفت: خود من سعی می کنم عکس های پروفایل خود را حداقل در طول هفته تغییر دهم، بیشتر تصاویر پروفایلم نیز عکس هایی از طبیعت است، البته گاهی هم تصاویر خانوادگی ام را به عنوان تصویر پروفایل انتخاب می کنم، منتها تصویر همسرم هیچ گاه میان این عکس ها نیست، چون به هیچ عنوان نمی توانم توجیه عقلی، عرفی و یا اعتقادی برای این کار پیدا کنم، در واقع ضرورتی برای این کار نمی بینم.
سعیده با بیان اینکه انتخاب تصویر چهره به عنوان عکس پروفایل ایرادی ندارد،‌ اظهار کرد: خود من بارها از این موضوع کمک گرفته‌ام و چهره افراد را در پروفایلشان دیده ام و با این کار در ملاقات بعدی توانسته ام به راحتی مخاطبم را بشناسم.
وی ادامه داد: البته گاهی دیده می شود که عکس شخصی یا خانوادگی با عرف جامعه اصلا مطابقت ندارد و به نوعی هنجار شکنی محسوب می شود که من با این عکس ها مخالفم و معتقدم قرار نیست با عکس پروفایل کسی را فریب دهیم.
هیچگاه تصویر همسرم را برای پروفایلم انتخاب نمی کنم
محسن در خصوص انتخاب عکس خانوادگی برای تصویر پروفایل خود در فضای مجازی، بیان کرد: شخصا ترجیح نمی دهم تصویر خانوادگی با همسرم را در فضای مجازی به عنوان عکس پروفایل انتخاب کنم و برای این امر، دلایل شخصی دارم که بازگو کردن آن شاید صحیح نباشد.
وی گفت: برخی مسائل شخصی، آنقدر جزئی هستند که امکان بازگو کردن آن برای دیگران وجود ندارد، انتخاب و یا عدم انتخاب عکس خانوادگی برای پروفایل نیز از همین دسته مسائل است، البته نکته قابل توجه در این رابطه اینکه اخیرا بسیار دیده می شود که برخی مردان متاهل به دلیل برخی محدودیت ها، ترجیح می دهند در فضای مجازی مجرد شناخته شود.
وی با بیان اینکه، معمولا خانم ها از گذاشتن تصویر خود به عنوان عکس پروفایل، اکراه دارند، گفت: به دلیل بافت سنتی یک جامعه، ویژگی های فرهنگی و مذهبی خانواده ها و یا سوء استفاده هایی که توسط دیگران از عکس پروفایل یک خانم در فضای مجازی انجام می شود، خانم ها ترجیح می دهند که تصویر پروفایلشان، عکس شخصی خودشان نباشد.
می توانیم افراد را از روی عکس پروفایلشان قضاوت کنیم؟
علی همچینین با اشاره به اینکه عکس پروفایل تا حدی می تواند ملاک قضاوت قرار گیرد، بیان کرد: ظاهر هیچگاه نمی تواند صد درصد ملاک شناخت ذات افراد باشد، اما ظاهرِ هر شخص، نوع لباس پوشیدن، صحبت و رفتار او بخشی از شخصیت او است، پس پروفایل هم می تواند ملاک قضاوت و معرفی بخشی از شخصیت یک فرد باشد.
وی ادامه داد: معمولا وقتی با کاربری در فضای مجازی در ارتباط هستم، عکس پروفایل او را می بینم و گاهی پیش آمده که تا آخرین صفحه پروفایلش را چک کردم و البته ناگفته نماند که کسانی را از روی تصویر پروفایلشان قضاوت کردم و بعدها در فضای حقیقی ارتباط شخصیت واقعی و تصویر پروفایل او به قضاوت من درباره شخصیتش بسیار نزدیک بوده است.
چند وقت یکبار عکس پروفایل دیگران را چک می کنید؟
محسن نیز در خصوص چک کردن عکس پروفایل دیگران، بیان کرد: هنگامی که با یک فرد به عنوان کاربر فضای مجازی در ارتباط هستیم، ناخودآگاه هنگام پیام دادن به او، کنجکاو می شویم تا عکسی که برای معرفی خود در این فضا انتخاب کرده است را چک کنیم اما به طور کلی اینکه هر روز فقط برای چک کردن عکس پروفایل افراد به فضای مجازی واردشویم، ‌به دور از اخلاق است.
سعیده نیز با بیان اینکه من به دلیل مشغله های زندگی وقتی برای چک کردن پروفایل دیگران ندارم،‌ گفت: عکس پروفایل دیگران را چک نمی کنم مگر اینکه آن شخص برایم خیلی مهم باشد، به نظرم آدم های بسیاری در فضای مجازی، آن چیزی هستند که دوست داشتند باشند و خود واقعیشان را به نمایش نمی گذارند،‌ پس قضاوت از روی عکس پروفایل کار درستی نیست.
احمد ترابی روانشناس بالینی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، در این رابطه عنوان کرد: روان شناسان معتقدند تا حدودی می توان بخشی از ویژگی های شخصیتی و روانی افراد را از طریق عکس پروفایلشان ارزیابی کرد، اینجاست که تصویرپروفایل درفضای مجازی درشناخت وضعیت روانی و شخصیت انسان، معنا پیدا می کند.
این روانشناس بالینی تاکید کرد: طبعاویژگی های شخصیتی و روان شناختی خاص هرفرد، تاحدودی ازعلل انتخاب تصاویرپروفایل می تواند نشات گیرد، به طوری که هرتیپ و گرایش شخصیتی، نوع و طرح خاصی از تصاویر را ترجیح می دهد، شایدتاکنون به این مسئله فکرکرده اید کسی که برای پروفایل خود تصویری را انتخاب می کند، منجر به برداشت های گوناگون(طرزتلقی) دیگران نسبت به منش و ابعادشخصیتی اش می شود.
عکس های دسته جمعی پروفایل، ‌نشان دهنده شخصیت برونگرای افراد است
عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، گفت: در تصویرپروفایل افراد برونگرا، غالبا بیش ازیک نفرمشاهده می شود و شخص با افراد زیادی احاطه شده است، بنابراین عکس دسته جمعی نشان دهنده ی شخصیت برون گرای آنها ونمود آن است که تفریح، میهمانی و خوشگذارانی دراولویت زندگیشان قراردارد.
وی بیان کرد: در مقابل،‌ درون گراها معمولا به جلب توجه و کانون دید دیگران بودن، کمترعلاقه نشان می دهند و اصطلاحا سرشان به کار و علایق خودشان گرم است، این اشخاص معمولا ازگذاشتن عکس خودشان به عنوان پروفایل درشبکه های اجتماعی اجتناب می کنند و گرایش بیشتری دارند تا عکس هایی ازمنظره های زیبا و شگفتی های طبیعت یاحتی یک تصویرساده وبامعنی را برای پروفایلشان انتخاب کنند.
این روان درمانگر اظهار کرد: نکته حائزاهمیت اینکه همچنین عکسهایی باچنین مضامینی که گفته شد، شرح حال افرادی می تواند باشد که موقعیت اجتماعی، سیاسی وعلمی مهمی دارند و طبعا نمی خواهند چندان درفضای مجازی شناخته و کشف شوند یا حتی به نوعی محدودیت ومعذوریت دارند، برای مثال خانم های متاهل یا دخترانی که پدران سخت گیر و متعصبی دارند ازاین قاعده پیروی می کنند.
از روی پروفایل، ‌افراد زودرنج را بشناسید!
ترابی  با اشاره به اینکه افراد زود رنج غالبا گرایش دارند عینکی ساده با کمترین میزان رنگ را برای پروفایل خود انتخاب کنند، تاکید کرد: هرچه فرد روان رنجورتر باشد، احتمال اینکه عکسی عاری ازصورت خودش انتخاب کند، بیشتر است؛ طبق نظرپژوهشگران حوزه ی روان شناسی، افرادی که از روان رنجوری رنج می برند، نمی توانند احساسات وهیجانات منفی را مخفی کرده یا ازخود دورکنند، بنابراین تصاویرحیوانات یا بناهای تاریخی بیشتردرپروفایل شان به چشم می خوردند.
این پژوهشگر بیان کرد: افراد وظیفه شناس نیز، دارای رفتاری برنامه ریزی شده به همراه نظم و انضباط هستند، آن ها معمولا در تصاویرشان، سنی بالاترازسن واقعی خودرانشان می دهند و برای نشان دادن این موضوع از لباس هایی استفاده می کنند که این ویژگی را بیشتر درآن ها نشان می دهد؛ این افراد تقریباهمه ی احساسات تیپ های شخصیتی متفاوت را به نمایش می گذارند.
عکس های ضعیف و بی کیفیت پروفایل، نشان دهنده کدام شخصیت است؟
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه دربیشتر اوقات، افرادی که سازگاری خوبی باشرایط دیگران دارند عکس های ضعیف و بی کیفیتی ازخود به اشتراک می گذارند، افزود: وجه مشترک همه آن ها این است که غالبا درتصاویر، هیجانات مثبت، شاد و سرزندگی به وضوح دیده می شوند، همچنین اشخاص سازگار و توافق پذیر، معمولاعکس هایی ازچهره خندان خود با دیگران را به نمایش می گذارند.
ترابی ادامه داد: عکس نوشته های غمگین، خاص و مغرورانه، عکس پروفایل حیوانات، سیاه وسفید وخاکستری نیز تحلیل خاص خودرا دارند، برخی افراد بعضا دوست دارند عکس حیواناتی نظیر شیر، سگ و گربه را  درپروفایل خود قراردهند، این افراد از شخصیت های برون گرا، موافق و وظیفه شناس دورتر و به شخصیت های کنشگر و عصبی نزدیکرهستند، همچنین انتخاب عکس های خاکستری، سیاه  و تاریک، نشان دهنده ی تمایلات افسردگی، غم و ناامیدی است.
با تصاویر پروفایل افراد خود شیفته، آشنا شوید!
وی با بیان اینکه افراد مغرور و خودشیفته تمایل دارند، کانون توجه و دید دیگران باشند، اظهار کرد: این افراد حس مبالغه آمیزی به ظاهر فیزیکی خود می گیرند و به عکس های پروفایل خود به گونه ای افراطی عشق می ورزند.
ترابی ادامه داد: برای تشخیص این افرادخودمحور، کافیست کمی بیشتر دقت کنید، این افراد، صورت، اندام و پوشش جلب کننده ای دارند، آیا درمیان دوستان و آشنایان شما کسی را به یاد می آورید که بادیدن عکس های صفحات اجتماعی او، یادمجلات مد و زیبایی بیفتید؟، این افراداحتمال زیاد علاقه‌مندهستند کانون توجه و جذب کننده ی نگاه دیگران به خود باشند.
در انتخاب عکس پروفایل خود بیش از گذشته دقت کنید
این درمانگر حوزه روان شناسی در پایان تاکید کرد: اکثربرداشت ها و قضاوت ها درفضای مجازی، ابتدای امر، از طریق تصاویر پروفایل است، چراکه این  تصاویر، گویای اطلاعات زیادی درمورد شما وشخصیت تان است؛ بدیهی به نظر می رسد که باید نسبت به انتخاب آنها دقت و توجه لازم را داشته باشید.
طبق نظرات چند کاربر فعال فضای مجازی که اکثرا در سنین جوانی قرار دارند،‌ می توان به نکات مهمی در رابطه با نوع انتخاب عکس پروفایل و مسائل مربوط به آن پی برد، می توان گفت تقریبا همگی این افراد به این امر که یک فرد در فضای مجازی باید عکسی برای پروفایلش انتخاب کند، ‌اتفاق نظر داشتند.

اما اگر کمی توجه کنیم، به وضوح مشخص است که بخش زیادی از مردان،‌ به انتشار تصاویر خود در کنار همسرشان در فضای مجازی و آن هم به عنوان پروفایل تمایلی نشان نمی دهند‌، حتی اگر تعصب اعتقادی زیادی نیز نداشته باشند.

به طور کلی، زمانی که  افراد در فضای مجازی وارد می شوند،‌ لازم می دانند تا از قابلیت پروفایل برای انتشار تصاویر انتخاب کنند، اما نوع انتخاب آن به فرهنگ خانوادگی، میزان تعصبات، جایگاه شغلی و … برمی گردد.

تا پیش ازاین، شاید برای انتخاب تصاویر پروفایل، تنها به زیبایی، علاقه و اعتقادات خود در این باره توجه می کردید، اما باتوجه به سخنان کارشناس روانشناسی در این خصوص، می توان گفت که رابطه عمیق تر و حساس تری میان وضعیت روانشناختی (شخصیت افراد) و پروفایلشان نهفته است که به ظاهر مشخص نیست.

به طور کلی، شاید بسیاری از رفتارهایی که برای ما عادی و غیرقابل توجه باشد، از منظر دیگران، حجم وسیعی از معناهای متفاوت را دربر بگیرد،  بنابراین اگر فضایی را برای فعالیت در جامعه، چه حقیقی و چه مجازی انتخاب می کنیم، باید به ریزترین رفتارمان نیز در آنجا دقت کنیم، تا آنجا که شاید یک رفتار کوچک، همچون انتخاب تصویر پروفایل، همانطور که گفته شد، نشان دهنده نوع شخصیت ما باشد. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.