افزونه جلالی را نصب کنید. 23 رجب 1442 Saturday, 6 March , 2021 ساعت ×
آثار جدید آیت الله ممدوحی رونمایی شد
۰۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
شناسه : 4961
0

طی مراسمی از کتاب ترجمه و شرح نهج البلاغه با عنوان «آیین خرد و عرفان» و کتاب «شناخت و شهود» از آثار جدید آیت الله ممدوحی رونمایی شد.

مراسم رونمایی از کتاب‌های ترجمه و شرح نهج البلاغه با نام «آیین خرد و عرفان» و کتاب «شناخت و شهود» ترجمه و شرح صحیفه سجادیه تألیف آیت الله حسن ممدوحی از اساتید درس اخلاق و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضور حجت الاسلام محمدمهدی محققی مدیرعامل رسا، پژوهشگران و اصحاب رسانه در سالن جلسات رسا برگزار شد.

آیت الله ممدوحی پس از رونمایی از کتاب‌های شرح نهج البلاغه و صحیفه سجادیه با اشاره به پیشینه تألیف کتاب شرح نهج البلاغه، گفت: در چند سال گذشته عده‌ای به بنده مراجعه کرده و بیان کردند که نیازمند شرح نهج البلاغه‌ای هستند که در عین محتوای بالا از زبان ساده ای برخوردار باشد.

وی ادامه داد: بنده به آنها گفتم نهج البلاغه‌ای بیاورید که یک سمت آن نوشته و سمت دیگر آن سفید باشد که پس از چندین هفته چنین کتابی را آوردند اما دیگر از آنها خبری نشد و چندین سال در مورد آنها پرس و جو کردیم اما هیچ نهاد یا فردی آنها را نمی‌شناخت که در نهایت تصمیم گرفتم شخصاً آن کار را آغاز کنم و امروز که ترجمه و شرح نهج البلاغه به اتمام رسیده است باز هم نام و نشانی از آن افراد نیست اما باعث شدند که بنده این کتاب را تدوین کنم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در زمینه ویژگی‌های کتاب ترجمه و شرح نهج البلاغه گفت: در تدوین این کتاب از هیچ کتاب یا فرد دیگری تقلید نشده است به عبارت دیگر کتاب نویسی صورت نگرفته تا تعداد صفحات زیاد شود بلکه تمام مباحث عمیق است و اگر از فردی نقل شده مربوط به اساتید است.

وی ادامه داد: کتاب شرح و ترجمه نهج البلاغه به گونه‌ای است که اگر به هر صفحه آن مراجعه کنید به مطلب جدیدی دست پیدا خواهید کرد و هیچ مطلب تکراری در آن یافت نخواهد شد؛ همچنین تلاش شده است به سخنانی از امام علی (ع) که دارای نکته هستند پرداخته شود و از کنار سخنان عادی عبور کرده‌ایم.

آیت الله ممدوحی در ادامه به جریان تدوین کتاب شرح صحیفه سجادیه اشاره کرد و گفت: پیش از انقلاب در رادیو شرح صحیفه سجادیه را مطرح می‌کردم که پس از انقلاب تعطیل شد اما تصمیم گرفتم مطالبی را که بیان نکرده‌ام در دفتری جمع آوری کنم که به سیزده دفتر رسید.

استاد درس اخلاق حوزه علمیه قم افزود: در شرح صحیفه سجادیه و همچنین ترجمه و شرح نهج البلاعه گاهی یک ساعت در زمینه یک ترجمه جست و جو داشته‌ام تا به ترجمه منطبق با مراد امام (ع) دست پیدا کنم به گونه‌ای که بیش از سه هزار لغت در کتاب شرح صحیفه سجادیه ترجمه شده که این نیز از عنایت امام سجاد (ع) است.

وی در پایان با اعلام خبر تدوین تفسیر قرآن کریم گفت: در این تفسیر تمام قواعد عقلی، کلامی و فلسفه آورده شده است. /مهر

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.