افزونه جلالی را نصب کنید. 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021 ساعت ×
۳۱ درصد پرونده‌های پزشکی قانونی قم مربوط به مصدومان منازعات است
۰۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰
شناسه : 4864
1
مدیرکل پزشکی قانونی قم:

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم گفت: ۳۱ درصد پرونده‌های پزشکی قانونی قم طی سال گذشته مربوط به مصدومان منازعات بوده است.

حمید صدیقی آخا ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: طی سال گذشته ۳۷ هزار و ۱۳۵ پرونده در حوزه معاینات پزشکی و بالینی در پزشکی قانونی قم تشکیل شد که نسبت به سال ۹۶ رشد پنج درصدی داشته است.

وی هدف از تأسیس سازمان پزشکی قانونی را رفع ابهامات پرونده‌های قضایی از طریق علم پزشکی دانست و افزود: ۸۵ درصد از پرونده‌های پزشکی قانونی مربوط به معاینات بالینی مراجعه کنندگان و مابقی پرونده‌ها مربوط به افراد متوفی و تشریح جسد است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم با بیان اینکه مصدومان منازعات بیشترین آمار را در میان پرونده‌های تشکیل شده در حوزه معاینات بالینی داشته‌اند، افزود: مصدومان منازعات طی سال گذشته ۳۱ درصد از پرونده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

وی ادامه داد: مجروحان تصادفات در استان قم طی سال گذشته ۲۶ درصد پرونده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

صدیقی آخا بیان کرد: طی سال گذشته ۱۱ هزار و ۳۸۸ مورد پرونده در ارتباط با منازعات در پزشکی قانونی قم تشکیل شد که این میزان نسبت به سال ۹۶ افزایش ۱۳ درصدی داشته است.

وی گفت: طی سال گذشته ۷۱۸ زندانی در پزشک قانونی در خصوص تحمل حبس مورد معاینه قرار گرفتند و بیماری‌های آنها بررسی شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم اظهار کرد: طی سال گذشته هزار و ۸۹۶ مورد مصدوم ناشی از تصادف به پزشکی قانونی قم معرفی شدند که این میزان نسبت به سال ۹۶، رشد هفت درصدی داشته است.

مراجعه ۱۳۵۹ نفر برای احراز سلامت روان طی سال گذشته

وی با بیان اینکه هزار و ۳۵۹ نفر در سال گذشته برای احراز سلامت روان به پزشک قانونی استان ارجاع داده شدند، افزود: برخی از مجرمان مدعی داشتن مشکل روانی در زمان ارتکاب جرم هستند که این افراد برای بررسی سلامت روان به پزشکی قانونی ارجاع داده می شوند.

صدیقی آخا بیان کرد: اعطای مجوز سقط جنین توسط پزشکی قانونی انجام می گیرد به این صورت که چنانچه جنین دارای نقش باشد و یا مادر بیماری پیشرفته داشته باشد توسط پزشکی قانونی مجوز سقط جنین صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۲۳۶ مورد درخواست سقط جنین درمانی در استان داده شده است، افزود: از میان درخواست‌های داده شده برای سقط جنین، پزشکی قانونی برای ۴۷ مورد مجوز صادر نکرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم با بیان اینکه ۹ مورد از مجوزهای صادر شده به دلیل بیماری پیشرفته و خطرناک مادر بوده است، افزود: بیشترین نواقص جنین که منجر به اعطای مجوز سقط جنین درمانی شده مربوط به ناهنجاری‌های مغزی و ژنتیکی بوده است.

انجام ۱۳۲۳ آزمایش طی سال گذشته

وی با بیان اینکه هفت هزار و ۳۲۳ مورد آزمایش طی سال گذشته در پزشک قانونی استان قم انجام شده است، افزود: آزمایشات انجام گرفته مربوط به مواردی از قبیل مواد مخدر، الکل و سم شناسی بوده است.

صدیقی آخا بیان کرد: معاینات روان‌پزشکی بر روی افرادی که مدعی عدم درک لازم در تشخیص سود و زیان خود در معاملات هستند، انجام می‌گیرد که در این خصوص طی سال گذشته هزار و ۳۵۹ نفر به پزشکی قانونی استان معرفی شدند و آزمایشات روان‌پزشکی بر روی آن‌ها انجام گرفت.

وی با بیان اینکه در این سازمان در صورت اعتراض، پرونده به کمیسیون ارجاع داده می‌شود، افزود: ۱۷۴ مورد پرونده قصور پزشکی را در پزشک قانونی استان قم در سال گذشته مورد بررسی قرار دادیم که از میان پرونده‌های ارجاع شده ۸۶ مورد قصور پزشک طی کارشناسی‌ها احراز شد.

چهار درصد پرونده‌های پزشکی قانونی مربوط به متوفیان است

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم با بیان اینکه چهار درصد پرونده‌های پزشکی قانونی استان قم مربوط به متوفیان بوده است، ادامه داد: بیشتر پرونده‌های ارجاع شده در زمینه قصور پزشکان مربوط به رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان بوده است.

وی پرونده‌های تشریح را مهم دانست و افزود: طی سال گذشته هزار و ۱۴۳ پرونده مربوط به متوفیان در پزشک قانونی استان قم تشکیل شد که ۳۳ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته است.

صدیقی آخا ادامه داد: هر متوفی که علت مرگش مشخص نباشد، مصداق مرگ مشکوک برای پزشک قانونی است.

وی غرق شدگی را از جمله مرگ‌های مشکوک دانست و افزود: طی سال گذشته پنج مرگ بر اثر غرق شدگی در استان قم به وقوع پیوست که کاهش ۵۰ درصدی نسبت به سال ۹۶ داشته است.

فوت ۱۴ نفر در تصادفات ایام نوروز

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم بیان کرد: در تعطیلات نوروزی از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فرودین ماه امسال، هفت نفر در تصادفات درون‌شهری و هفت نفر نیز در سوانح برون شهری جان خود را از دست دادند.

وی گفت: طی سه ماهه نخست امسال ۲ هزار و ۴۳۰ مورد مصدوم ناشی از تصادف به پزشکی قانونی قم معرفی‌شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد کاهش و ۷۲ نفر به دلیل سوانح رانندگی در قم فوت کردند که نسبت به سال گذشته کاهش یک درصدی داشته است.

صدیقی آخا اظهار کرد: در مرگ ناشی از حوادث کار طی سال گذشته ۳۸ نفر فوت کردند که این میزان نسبت به سال ۹۶، رشد ۲۴ درصدی داشته است.

وی گفت: طی سال گذشته ۱۰ نفر به دلیل مسمومیت با گاز مونواکسید کربن جان خود را از دست دادند که نسبت به سال ۹۶ کاهش ۲۶ درصدی داشته است.

۸۰ درصد خودکشی‌های قم مربوط به مردان است

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم اظهار داشت: ۸۰ درصد خودکشی‌های انجام‌شده در قم توسط مردان و ۲۰ درصد توسط زنان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تمایل به خودکشی در زنان بیشتر است، افزود: با وجود تمایل بیشتر به خودکشی در زنان اما آمار خودکشی موفق در میان مردان بیشتر است.

وی آمار خودکشی در قم را در مقایسه با استان‌های دیگر کمتر دانست و افزود: افراد دارای تحصیلات بالای دیپلم کمترین میزان خودکشی را داشته‌اند و بیشترین آمار خودکشی مربوط به افراد با تحصیلات ابتدایی بوده است.

صدیقی آخا ادامه داد: ۷۴ درصد افرادی که اقدام به خودکشی کردند خود را حلق آویز کرده بودند. /مهر

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.