یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹ 11 جماد ثاني 1442 Sunday, 24 January , 2021 ساعت ×
آیت الله اعرافی تاکید کرد:

لزوم افزایش تعامل دانشگاه و حوزه علمیه

شناسه : 4626 ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰

مدیرحوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه در چهاردهه گذشته تعاملات خوبی بین حوزه و دانشگاه وجود داشت است، گفت: در حوزه‌ی دانشجو طلبه، تبادل اساتید و در بخش تولید علم ظرفیت‌های مناسبی برای افزایش تعاملات وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

لزوم افزایش تعامل دانشگاه و حوزه علمیه
آیت الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در دیدار وزیر علوم بیان کرد: علم و دانش در استان قم به سه بخش تقسیم می‌شود؛ بخش اول قسمت دانشگاهی است که حدود ۷۱هزار نفر در دانشگاه‌های قم مشغول تحصیل هستند و وضعیت مناسبی نیز دارند.
وی افزود: بخش دوم نهادها و مراکز برخواسته از حوزه هستند که حدود ۲۰مرکز در این خصوص در قم فعالیت می‌کنند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: قسمت سوم بخش علمی در قم، حوزه علمی است که در قم نزدیک به ۸۰هزار طلبه از سراسر ایران و جهان در نظامات حوزوی مشغول تحصیل هستند و نزدیک به ۱۵هزار استاد، نویسنده و مترجم در قم فعالیت می‌کنند و همچنین ۳۰۰مدرسه و مرکز حوزوی در استان قم فعال است.
وی ادامه داد: قم قلب تپنده‌ای برای بخش علمی کشور است که معارف الهی را تولید می‌کند و آن را در سراسر دنیا نشر می‌دهند.
آیت الله اعرافی تصریح کرد: اولین برنامه ۵ساله حوزه مبتنی بر ۲۰سندپایه نگارش شده است که حرکت و توسعه حوزه علمیه بر اساس این برنامه ریل گذاری شده است و به دنبال تحول نظامات آموزشی حوزه علمیه هستیم.
وی اضافه کرد: در یک حرکت جدید، حوزه علمیه به بازسازی خود پرداخته است و با برنامه‌های نگارش شده در چشم‌انداز ۱۴۱۴ به وضعیت مطلوبی در این خصوص خواهیم رسید.
امام جمعه موقت قم اظهار کرد: در حوزه علمیه و مدیریت جدید جدید، کارویژه های تخصصی تبیین شده است که تعداد زیادی از این کاویژه‌ها مربوط به مسائل اجتماعی است زیرا معتقد هستیم که حوزه باید پاسخگوی نیاز جامعه و در جهت حل مشکلات اجتماع باشد.
وی گفت: در ۴دهه گذشته شاهد یک تحول بزرگ در تعامل حوزه و دانشگاه بودیم، قریب به ۱۰هزار تحصیل کرده دانشگاهی برای تحصیل به حوزه‌های علمیه مراجعه کردند و همچنین ۱۰هزار تحصیل کرده حوزه‌های علمیه، اکنون در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند و این یک نمونه تعامل حوزوی و دانشگاهی است.
آیت الله اعرافی تاکید کرد: چندصد نفر از حوزویان عضو هیئت علمی دانشگاه و یا مدرس دانشگاه هستند و از طرف دیگر اساتیدی بسیاری از دانشگاه‌ها در حوزه‌های علمیه تدریس داشتند و تعاملات در سطح اساتید نیز وجود دارد و باید این موضوع تقویت شود.
وی خاطرنشان کرد: در سطح تولید علم نیز حوزه و دانشگاه بخصوص درخصوص تحول علوم انسانی بر اساس علوم اسلامی تعاملات بسیار خوبی داشتند و این سطح از تعاملات برای پیشرفت علمی و پژوهشی کشور بسیار مفید و موثر خواهد بود؛ البته ضعف‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد که باید مرتفع شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: باید از نگاه کیفی و فرهنگی وزرات علوم تقدیر کرد، زیرا در دودهه گذشته وزارت علوم رشد کمی خوبی داشت و اکنون باید توجه‌ها بر کیفی سازی دانشگاه‌ها باشد.
وی افزود: در حوزه دانشجوطلبه، تبادل اساتید و در بخش تولید علم، ظرفیت‌های مناسبی برای تعامل وزارت علوم و حوزه علمیه وجود دارد که این ظرفیت‌ها باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.