افزونه جلالی را نصب کنید. 22 رجب 1442 Friday, 5 March , 2021 ساعت ×

شایع‌ترین علامت فشار خون، بی علامتی است

شناسه : 4467 ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸

یک پزشک گفت: فشارخون هیچ علامتی ندارد به همین دلیل به آن قاتل بی‌صدا یا قاتل خاموش گفته می‌شود، این بیماری خیلی زود و راحت قابل تشخیص است.

شایع‌ترین علامت فشار خون، بی علامتی است
دکتر مجید محمدیان در توضیح بیماری فشار خون عنوان کرد: قلب انسان تلمبه خونی بدن است و روزانه صدهزار بار عمل تلمبه خون را انجام می‌دهد، در طول ۲۴ ساعت ۱۰هزار لیتر خون را جا به جا می‌کند و در طول عمر انسان حدود ۲۵۰ میلیون لیتر خون توسط قلب تلمبه و جا به جا می‌شود.
وی افزود: در یک دقیقه ۵ تا ۶ لیتر خون در قلب تلمبه و پمپاژ می‌شود و آب، مواد غذایی و اکسیژن را به سراسر بدن می‌رساند، نیرویی که این مواد را به تمام اعضای بدن می‌رساند، فشار خون نام دارد.
فشارخون در افراد سالم چه عددی است؟
این پزشک عمومی ادامه داد: فشار خون را با دو عدد نشان می‌دهند، این دو عدد به صورت کسری است، عدد بالای کسر، ماکسیمم فشارخون و عدد پایین کسر مینیمم فشار خون را مشخص می‌کند، این اعداد در افراد سالم که بیماری فشار خون ندارند ۱۲۰ بر روی ۸۰ است ( ۱۲۰ حداکثر و ۸۰ حداقل)، زمان انقباض قلب، فشار در اوج خود و در حالت حداکثر و زمان استراحت قلب، فشار خون در حالت حداقل است.
وی تاکید کرد: فشار خون به دو عامل قدرت پمپاژ قلب و عروق بدن بستگی دارد، زمانی که رگ‌ها باز باشند، قلب برای پمپاژخون تلاش زیادی نمی‌کند، ولی زمانی که رگ‌ها بسته باشند، قلب برای پمپاژخون باید تلاش بیشتری کند ،در این صورت مینیمم فشار خون بسیار مهم است.
چه افرادی در معرض فشارخون هستند؟
محمدیان با بیان اینکه از نوزادی تا پیری فشار خون وجود دارد، گفت: ۲ تا ۳درصد نوزادان، ۲ تا ۹درصد اطفال و ۱۶ تا ۲۰درصد بزرگسالان دارای فشار خون بالا هستند، همچنین طبق آمار، علت مرگ  ۱۵درصد مادران باردار فشارخون بالا بیان شده است.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که فشار خون در بزرگسالان بین ۹۰ روی ۶۰ تا ۱۲۰ روی ۸۰ رسید، طبیعی است، زیر ۹۰ روی ۶۰ افت فشار خون است، یعنی قلب به خوبی کار نمی‌کند یا مایع در قلب به اندازه کافی وجود ندارد، از ۱۲۰ روی ۸۰ تا ۱۴۰ روی ۹۰ پیش فشار خون محسوب می‌شود، این فرد مستعد بیماری فشار خون بالا قرار دارد،  ۱۴۰ روی ۹۰ و بالاتر را بیماری پر فشاری خون می‌گویند.
راه تشخیص پرفشاری خون چیست؟
این محقق و مدرس فشار خون اظهار کرد: برای اینکه تشخیص بدهیم که فرد مبتلا به بیماری پر فشاری خون است، دوبار باید فشار شخص کنترل شود، اگر در هر دوبار عدد بالای ۱۴۰ روی ۹۰ باشد، نشانگر بیماری پر فشاری خون است، فاصله زمانی دوبار کنترل فشار خون، حداقل ۶ ساعت و حداکثر یک هفته است.
وی افزود: در حال حاضر ۱۵ میلیون نفر در ایران مبتلا به بیماری فشار خون هستند، در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ۲ میلیون نفر دیگر که مبتلا به این بیماری هستند اما نمی‌دانند، شناسایی می‌شوند، در استان قم حدود ۸۰هزار نفر افراد بالای ۳۰ سال در این طرح شناسایی می‌شوند.
محمدیان تصریح کرد: از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۶ یعنی طی ۲۶ سال، آمار افراد مبتلا به فشار خون در کشور ۳ برابر شده و این یک زنگ خطر است.
چرا فشار خون مهم است؟
وی در توضیح دلیل اهمیت فشارخون بیان کرد: این بیماری اولین عامل در مرگ و میر و ناتوانی است، یعنی ۴۰درصد مرگ‌ها در ایران به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی است، فشار خون عامل بیماری‌های خطرناکی مانند سکته مغزی، افت بینایی، سکته قلبی، تنبلی و گشادی دیواره‌های قلب و درنهایت نارسایی قلبی، نارسایی کلیه، سرطان، بیماری تنفسی و دیگر بیماری‌ها هم است.
این پزشک ادامه داد: بیشترین ویزیت پزشکان در مطب، ویزیت بیماری فشار خون است، نکته مهم این است که شایع‌ترین علامت فشار خون، بی علامتی است، فشارخون هیچ علامتی ندارد به همین دلیل به آن قاتل بی‌صدا یا قاتل خاموش گفته می‌شود، این بیماری خیلی زود و راحت قابل تشخیص است، یعنی با یک دستگاه دیجیتال کنترل فشارخون در منزل می‌توان به راحتی آن را تشخیص داد.
وی گفت: این بیماری کاملا قابل درمان است، البته در صورتی که فرد دچار پیش فشارخونی باشد و متوجه این مسئله بشود، می‌توان از ابتلا به پرفشاری خون جلوگیری کرد، درمان بیماری پرفشاری خون کار راحتی نیست.
محمدیان خاطرنشان کرد: ۵۰درصد سکته‌های قلبی و ۷۵درصد سکته‌های مغزی به دلیل بیماری فشار خون است، مسمومیت در بارداری یک بیماری خطرناک در خانم‌های باردارد است که عامل آن بیماری فشار خون است. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.