افزونه جلالی را نصب کنید. 6 رمضان 1442 Saturday, 17 April , 2021 ساعت ×
دیدگاه یک فعال حقوق کودکان در خصوص “کودکان کار”
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
شناسه : 4425
0
نماینده سمن ها در کنوانسیون حقوق کودک:

نماینده سمن ها در کنوانسیون حقوق کودک ضمن ابراز تاسف از برخی نگرش های مردم نسبت به کودکان کار، تصریح کرد: اینکه در خانه ای کودکی بیمار و دچار سوء تغذیه باشد، مقصراین وضعیت کودک است یا خانواده این کودک؟ در این شرایط باید در این امر تامل کرد که آیا کودک کار مقصر است یا جامعه ای که نتوانسته از کودک خود حمایت کند؟.

محمد لطفی آذر به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک با بیان اینکه هدف از طرح این مباحث این است که اساسا پدیده‌ی کار کودک وجود نداشته باشد، در خصوص تعریف دقیق از کار کودک یادآور شد: کار، انتخاب آگاهانه کودک نیست و آنچه در جامعه تحت عنوان کار کودک قابل مشاهده است کار اجباری تابع شرایط اقتصادی  توسط کودکان است.
لطفی آذر در خصوص باورهای رایج میان مردم در خصوص پدیده کودکان کار تصریح کرد: دولت‌ مردان آگاهانه برخی از مفاهیم را در اذهان مردم پخش کرده اند و مردم نیز بی آنکه متوجه باشند درگیر کلیشه هایی از قبیل باند بودن این کودکان شده اند.
نماینده سمن ها در کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به بی توجهی دولت ها به کار اجباری کودکان متذکر شد: مقابله با پدیده ی کار اجباری کودک قطعا به ضرر ابعاد اقتصادی دولت‌ها است چراکه در نتیجه ی از بین رفتن کار کودکان باید اتفاقاتی از قبیل افزایش حقوق کارگران، آموزش رایگان و سایر امکانات رخ دهد که با منافع اقتصادی دولت‌ها در تضاد است.
این فعال حقوق کودک در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به ارزان بودن نیروی کار کودکان ادامه داد: این نیروی ارزان در نظام جهانی به دلیل دریافت حقوق بسیار کم و عدم دریافت تسهیلات بیمه و خلاء قانون حمایتی، همواره مورد توجه است.
لطفی آذر با بیان اینکه فعالین حقوق کودک باید به جای خود کودک کار  به لغو کار کودک توجه داشته باشند، عنوان کرد: مهم ترین نکته در خصوص کودکان کار سایه اقتصاد سیاسی است که در این بازه کار کودکان همواره مورد استثمار کارآفرینان واقع می شوند؛ پرداختن به کودکان کار به جای لغو کار کودک صرفا سبب برانگیختن احساسات مردم و انحراف در این بحث است.
نماینده سمن ها در کنوانسیون حقوق کودک ضمن اشاره به شعار جهانی امسال به مناسبت روزجهانی مقابله با کارکودک افزود: شعار”کودکان نباید کار کنند مگر روی رویا هایشان”دارای ابعاد مختلفی است که در نتیجه‌ی عملی شدن رویای کودکان شاهد جهان بهتری برای بشریت خواهیم بود.
این فعال حقوق کودک در خصوص ابعاد از بین بردن کار کودکان عنوان کرد: در بحث عنصر مادی باید ثروت موجود در جهان مورد بررسی قرار گیرد و به این پرسش که آیا منابع مالی در جهان برای حمایت از تمام کودکان کار وجود دارد؟ پاسخ داده شود.
وی در ادامه افزود: آمار رسمی جهانی نشان می دهد که هزینه نظامی جهان تنها در یک روز برابر ۱۲سال آموزش رایگان تمام بشریت است! این بدین معناست که در جهان ثروت به میزان کافی وجود دارد اما آنچه سبب ناعدالتی های اجتماعی و بروز فقر در جوامع است، نحوه ی توزیع ثروت میان تمام آحاد جامعه است.
لطفی آذر در ادامه با اشاره به عنصر معنوی کار کودک، بیان کرد: افرادی از جامعه که موافق لغو کار کودک اند باید در با تشکل در نهاد های مدنی به نظام سرمایه داری فشار وارد کنند تا شاید شاهد نظام اقتصادی عادلانه تری باشیم.
این فعال حقوق کودک ضمن ابراز تاسف از برخی نگرش های مردم نسبت به کودکان کار، تصریح کرد: اینکه در خانه ای کودکی بیمار و دچار سوء تغذیه باشد، مقصراین وضعیت کودک است یا خانواده این کودک؟ در این شرایط باید در این امر تامل کرد که آیا کودک کار مقصر است یا جامعه ای که نتوانسته از کودک خود حمایت کند؟
لطفی آذر در خصوص دلیل اینکه مسئولین به ویژه در استان های کوچک سعی بر ارائه آمار غیرواقعی از جمعیت کودکان کار وعدم پذیرفتن وجود کودکان کار، تصریح کرد: صرف پذیرفتن وجود این کودکان به منزله ی پذیرفتن خلل مدیریتی وناکارآمدی در اداره اوضاع است.
 این فعال حقوق کودک ضمن اشاره به نقش مردم در برخورد با کودکان کار متذکر شد: باید توجه داشت که در صورت برخورد با این کودکان در خیابان و سایر اماکن، انسانیت را رعایت کنند.
وی در ادامه افزود: رفتارهایی از قبیل ترحم، تحقیر، بی اعتنایی و نادیده گرفتن بدترین واکنشی است که می توان در مواجهه با این کودکان انجام داد، درصورت اصرار این کودکان برای خرید فال یا اقلامی که در دست دارند، اگر نیازی به آن اقلام دارید خریداری کنید در غیر این صورت با آرامش و صبوری آنها را متقاعد کنید که به آن جنس مورد نظر نیازی ندارید.
لطفی آذر با بیان اینکه برخی حرکات صرفا ژست روشنفکری است، افزود: برخی از سلبریتی ها جریان هایی را به راه می اندازند که به نوعی کارگزاران بیچارگی مردم هستند و بیشتر از اینکه به دنبال حقوق کودکان باشند، به دنبال تکدی توجه هستند.
وی در ادامه افزود: اینکه به این کودکان به جای پول میوه بدهید یا برایشان کفش و لباس بخرید با این استدلال که رئیس باند پول هایشان را مصادره می کند، نادرست ترین نگرشی است که اخیرا به وجود آمده است چراکه این کودکان به نوعی تامین کننده بخشی از نیاز های مالی یک خانواده هستند و با میوه و کفش نمی توانند اجاره بهای خانه خود را بپردازند.
نماینده سمن ها در کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه باند بودن کودکان کار صرفا تبدیل استثناء به قائده است، افزود: این عبارت از مبنا یک آدرس غلط است و با به کار بردن کلمه باند، صرفا این مسئله اقتصادی به امری امنیتی تبدیل می شود که مراد سیاست مداران حامی نظام سرمایه داری است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کودکان کار افغانی عنوان کرد: به صرف اینکه این کودکان ایرانی نیستند مجوزی بر کار اجباری آنها نیست چراکه به صورت قانونی و بندهای مطرح شده در پیمان نامه حقوق جهانی کودک تمام قوانین مربوط به کودکان باید فارغ از ملیت و نژاد و مذهب شان رعایت گردد.
این فعال حقوق کودک در انتها با اشاره به اهمیت کودکان در حال حاضر و آینده کشور، خاطر نشان کرد: کودکان کار قبل از هرچیزی کودک و یک انسان هستند و باید با آنها به مثابه یک انسان رفتار شود. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.