چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹ 14 جماد ثاني 1442 Wednesday, 27 January , 2021 ساعت ×
معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم:

رسانه ملی نقش مهمی در استقبال مردم از برخی از الفاظ بیگانه دارد

شناسه : 4326 ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۳۴

معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: رسانه ملی نقش مهمی در استقبال مردم از برخی از الفاظ و عناوین بیگانه دارد.

رسانه ملی نقش مهمی در استقبال مردم از برخی از الفاظ بیگانه دارد
جواد محرابی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی در سالن جلسات ساختمان اداری حرم مطهر حضرت معصومه(س) عنوان کرد: مقام معظم رهبری نگرانی هایی درباره فرسایش زبان «بازتاب خبر»ی داشتند و اخیرا آن را اعلام فرمودند.
معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود:قانون ممنوعیت استفاده از عناوین بیگانه در سال ۷۵ با هدف صیانت از زبان «بازتاب خبر»ی به تصویب رسید.
وی اظهار کرد: بر اساس این قانون تمامی سازمان و شرکت‌های که مشمول بند د تبصره ۲۲ برنامه ششم توسعه هستند، اجازه استفاده از عناوین بیگانه را ندارند.
محرابی بیان کرد: سازمان صمت باید نسبت به تعیین و تکلیف واحدهای تولیدکننده ای که از اسامی خارجی استفاده می‌کنند اقدام کند.
وی گفت:زبان و خط «بازتاب خبر»ی از مؤلفه‌های قدرت نرم جمهوری اسلامی است، دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها و نهادها مؤظف هستند از به کار بردن نام‌های بیگانه در گزارش‌ها و مکاتبات خودداری کنند.
معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود:متاسفانه کاهش زبان و واژگان «بازتاب خبر»ی در تابلوهای اصناف شهر قم به‌خوبی محسوس است؛ همچنین واحدهای صنفی غیرقانونی باید در سطح شهر شناسایی شده و مجوزهای لازم را اخذ کنند و قبل از دریافت مجوز باید نام ایرانی را انتخاب کنند.
محرابی بیان کرد:همچنین کارخانه‌ها، اماکن تولیدی، خدماتی و تجاری موظف اند در طول دو سال نام کالاها و در مدت یک سال نام مکان‌های مورد استفاده خود را با واژگان زبان «بازتاب خبر»ی تطبیق دهند.
وی گفت: رسانه‌های جمعی، تابلوهای تبلیغاتی و اصناف مهم‌ترین عامل ترویج عناوین بیگانه در اصناف و مغازه‌های استان قم هستند، گاهی رسانه ملی نسبت به استفاده از الفاظ بیگانه بی توجه است و دقت لازم را در تولید برنامه ها در به کار گیری واژه های بیگانه ندارد.
وی بیان کرد: رسانه ملی نقش مهمی در استقبال مردم از برخی از الفاظ و عناوین بیگانه دارد،در این میان حتی برخی ار رسانه‌ها به جای ترویج زبان «بازتاب خبر»ی اقدام به تعابیر خارجی و غلط می‌کنند که باید فعالان ادبی کشور به این امر ورود کنند.
محرابی گفت:سازمان صدا و سیما و دیگر رسانه ها مؤظف اند، از به کارگیری واژه‌های بیگانه جلوگیری و ضوابط زبان «بازتاب خبر»ی را رعایت کند.
وی در مورد برخورد با اصناف دارای اسامی خارجی افزود: به دلیل وجود برخی حساسیت‌های معیشتی و اقتصادی و تبعات اجتماعی،روند رسیدگی و نظارت بر تابلو و سر در فروشگاه‌های استان قم با طمأنینه و فرصت دهی انجام می شود و همین باعث افزایش استفاده از عناوین خارجی شد.
معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اظهار کرد:تبدیل اسامی خاص و شرکت‌های برند جهانی به «بازتاب خبر»ی الزامی نیست، اما شرکت‌های داخلی نباید در نام گذاری از عناوین بیگانه استفاده کنند.
وی متذکر شد:سامانه سردر اصناف در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ساماندهی وضعیت نام اصناف به صورت آزمایشی راه اندازی شده است. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.