افزونه جلالی را نصب کنید. 23 رجب 1442 Saturday, 6 March , 2021 ساعت ×

۳۰۳ هزار قمی در غربالگری فشار خون شرکت می کنند/یک نفر از هر ۵ نفر فشار خون دارد

شناسه : 3399 ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵

رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در بسیج ملی فشارخون، ۳۰۳ هزار قمی در این غربالگری شرکت می کنند.

۳۰۳ هزار قمی در غربالگری فشار خون شرکت می کنند/یک نفر از هر ۵ نفر فشار خون دارد
دکتر حسن ایزانلو ظهر امروز در نشست خبری در خصوص اجرای طرح ملی کنترل فشار خون در استان قم توضیح داد: این طرح ملی در دو مرحله آغاز شده است که مرحله نخست از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد ماه در جهت اطلاع رسانی و ایجاد حساسیت در گروه هدف است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: مرحله دوم این طرح نیز از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیرماه است؛ جامعه هدف در این طرح افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی هستند.
وی اظهار کرد: بیماری پرفشاری خون، قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا می‌تواند بدون علامت شخص مبتلا را به مرگ و پایان زندگی نزدیک ‌کند. فشار خون بالا شایع ترین شکل بیماری قلبی و عروقی بوده و بی اطلاعی از فشار خون، بسیار خطرناک است.
وی با اشاره به برخی از علائم فشار خون گفت: گاهی این بیماری با علائمی چون سردرد در ناحیه پس سر، سرگیجه، تاری دید، تپش قلب، خستگی زودرس، تنگی نفس شبانه و یا هنگام فعالیت، درد قفسه سینه، ادرار کردن بیش از یک‌بار در طول شب همراه است.
رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: فشار خون بالا در صورتی که تحت کنترل قرار نگیرد خطر حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری کلیوی را افزایش می‌دهد.
وی در مورد مهم ترین راههای پیشگیری از ابتلا به بیماری فشار خون اظهار کرد: تغییر در سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب، خودداری از مصرف غذاهای پرنمک، پرهیز از خوردن فست فود، انجام فعالیت های بدنی منظم، کاهش چربی، کاهش وزن، مصرف میوه و سبزی از جمله این راههاست.
ایزانلو افزود: در سطح جهانی ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سالانه بر اساس آمار بهداشت جهانی به علت پرفشاری خون دچار مرگ می شوند. کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و الگوئی که برای فشار خون در جهان شناخته می شود، در کشور ما نیز وجود دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: بر اساس آمار کشور در سال ۹۵ در وزارت بهداشت حدود ۲۱ درصد از مردان و ۲۲ درصد از زنان به فشار خون مبتلا هستند و ۲۶ درصد با سن بالای ۱۸ سال، فشار خون ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه دارند که فشار خون بالا به شمار می رود.
وی گفت: در واقع از هر ۵ نفر ایرانی، یک نفر فشار خون بالا دارد و در این میان ۶۰ درصد از افراد از بیماری خود خبر ندارند، تشخیص زودرس پرفشاری خون اهمیت زیادی در نجات افراد دارد.
ایزانلو اظهار کرد: ۶۵۰ هزار نفر در قم، بالای ۳۰ سال هستند و ۵۰ درصد جامعه هدف اند، در بسیج ملی فشارخون،۳۰۳ هزار قمی در این غربالگری شرکت می کنند.
وی افزود: انتظار می رود ۸۰ هزار نفر در میان این افراد به عنوان بیماران پر فشار شناسایی شوند و ۵۰ درصد از این افراد تحت درمان قرار می گیرند که ۴۰ هزار نفر در قم خواهد بود.
رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: در این طرح ۵۰ درصد از زنان باردار و بیماران کلیوی و افراد بالای ۳۰ سال دارای سابقه سکته قلبی و مغزی و دیابت شناسایی می شوند.
وی بیان کرد: در خصوص فشار خون سامانه ای در وزارت بهداشت طراحی شده است که در آن متخصصین وار می شوند و مراجعین برای ثبت فشار خون پذیرش شده و فشار خون را ثبت می کنند.
ایزانلو ادامه داد:همچنین افراد در سامانه ای دیگر به صورت خوداظهاری فشار خون را به همراه شناسه ملی و نام و نام خانوادگی در سامانه ثبت می کنند، سپس پیامکی به تلفن همراه آن ها ارسال می شود که حاوی توصیه هایی است و اگر نیاز به مراجعه برای درمان باشد به اطلاع آن ها می رسد.
وی اظهار کرد: ۲۷ مرکز خدمات جامع سلامت و ۸۹ پایگاه سلامت و ۲۷ ایستگاه سیار و بیمارستان ها و خانه بهداشت در روستاها آماده پذیرش افراد هستند و فشار خون را رایگان ثبت می کنند.
وی گفت:در جهت جلوگیری از خوددرمانی و ارتقای سطح آگاهی مردم در استفاده از شیوه های علمی در درمان،بیش از ۵۰۰ برنامه تلویزیونی در قم تولید شده است و ما امیدواریم رسانه ها نیز با آگاه سازی جامعه،بازویی توانمند در کنار علوم پزشکی باشند. ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.