افزونه جلالی را نصب کنید. 9 رجب 1444 Monday, 30 January , 2023 ساعت ×
رشد ۳۹ درصدی تجارت ایران و قاره آفریقا
18 آذر 1401 - 19:21
شناسه : 269709
0

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا از تجارت (مجموع واردات و صادرات) یک میلیارد و ۵۶ میلیون دلاری ایران و آفریقا در هشت ماهه سال ۱۴۰۱ خبر داد که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۳۹ درصدی همراه بوده است.

سید روح اله لطیفی ، در تشریح تجارت هشت ماهه ایران با قاره آفریقا اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه یک میلیون و ۹۱۴ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۶ میلیون و ۵۵۵ هزار دلار  بین ایران و کشورهای قاره آفریقا تبادل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۵ درصد در وزن و ۳۹ درصد در ارزش با رشد همراه بوده است.

وی افزود: در این مدت یک میلیون و ۸۴۴ هزار و ۶۰۱ تن کالای ایرانی به ارزش ۹۹۰ میلیون و ۵۶۹ هزار دلار به ۳۸ کشور آفریقایی صادر شده که نسبت به مدت مشابه، ۹ درصدی در وزن و  ۳۶ درصد در ارزش کالاهای صادره افزایش را نشان می دهد.

لطیفی درباره هفت مقصد اول صادراتی ایران به قاره آفریقا توضیح داد: آفریقای جنوبی با خرید ۲۸۰ میلیون دلار و رشد ۹۱ درصدی، موزامبیک با ۱۶۱ میلیون دلار و رشد  ٢٣۴۴ درصدی، سودان با ۱۳۸.۴ میلیون دلار و رشد ۶۴۲ درصدی، غنا با ۱۳۰ میلیون دلار و کاهش ۴۹ درصدی، نیجریه با ۱۱۵.۴ میلیون دلار و رشد ۳۶ درصدی، ساحل عاج با ۴۰.۲ میلیون دلار و رشد ۱۹۸ درصدی و کنیا با ۳۸.۳ میلیون دلار و کاهش ۲۰ درصدی، هفت مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی به آفریقا در این مدت بودند.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص واردات از آفریقا گفت:از ابتدای سال تا پایان آبان ماه از  ۲۱ کشور آفریقایی، ۶۹ هزار و ۳۱ تن کالا به ارزش ۶۶ میلیون دلار را به کشورمان واردات صورت گرفته که نسبت به همین مدت در سال ۱۴۰۰ با رشد ۷۷ درصدی در وزن و ۹۸ درصدی در ارزش همراه بوده است.

لطیفی  در خصوص هفت کشور نخست آفریقایی فروش کالا به ایران گفت: تانزانیا با فروش ۱۹ میلیون دلار و رشد ۱۶۳ درصدی، کنیا با ۱۲.۶ میلیون دلار و رشد ۱۰۰درصدی، آفریقای جنوبی با ۷.۱ میلیون دلار و رشد ۱۰۹ درصدی، غنا با ۶.۶ میلیون دلار و رشد ۴۲ درصدی، سیشل با ۵.۳ میلیون دلار و رشد ۱۰۸ درصدی، کنگو با ۴.۷ میلیون دلار و اضافه شدن به کشورهای فروش کالا به ایران و مصر با ۳.۵ میلیون دلار و رشد ۱۷۷ درصدی، به ترتیب هفت کشور نخست آفریقایی در فروش کالا به ایران از ابتدای سال بودند.

وی افزود : اعضای آفریقایی و ایرانی باشگاه تجار، برنامه ریزی و همکاری گسترده ای را برای افزایش تجارت در پیش گرفته اند و به زودی دفاتر باشگاه در این قاره افزایش می یابد.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.