سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲ 23 جماد أول 1445 Tuesday, 5 December , 2023 ساعت ×
مهمترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت
18 آذر 1401 - 19:21
شناسه : 269695
1

این هفته از آذرماه با توجه به سالروز ۱۶ آذرماه، روز دانشجو مهمترین خبر مثلث سبز نیز از حواشی این روز بی نصیب نماند و مهمترین خبر این هفته به یک مناظره دانشجویی با عنوان «اعتراض دارم» که در دانشگاه شریف برگزار شد، اختصاص داشت.

به گزارش ایسنا، این خبر مروری بر مهمترین خبرهای این هفته از آذرماه ۱۴۰۱ پارلمان همزمان با روز دانشجو است:

مهمترین خبر این هفته به یک مناظره دانشجویی با عنوان «اعتراض دارم» اختصاص داشت که میان علی خضریان نماینده اصولگرای مجلس و مسعود پزشکیان نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

مهمترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت

 پزشکیان در این مناظره گفت که می‌گویند اعتراض نکنید و خضریان نیز عنوان کرد که می‌توان با اصلاح، اعتراض را پذیرفت و همچنین در این مناظره مطرح شد که «می‌توان با انجام اصلاحاتی در ساختار، فضا را برای بیان و پذیرش اعتراض آماده کرد».

خبر مهم بعدی نیز به حاشیه های سفر اخیر  رئیس جمهور به استان کردستان و بازدید از بازار شهر سنندج مربوط می شد که محسن پیرهادی نایب رئیس فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفت: براندازان در تلاشند با ایجاد گسست بین مردم و تشکیل دو قطبی بر نارضایتی موجود در کف جامعه بدمند و مردم را رو به روی هم قرار دهند، موید امر هم هجمه هایی است که در پی سفر رئیس جمهور به کردستان، مغازه دار کردستانی را نشانه گرفت.

وی در یادداشتی با عنوان «چرا مغازه دار کردستانی عذرخواهی کرد» خاطرنشان کرد: این روزها التهابات فروکش کرده و ناکامی جریان های ضدمردمی در پیشبرد پروژه هایشان از براندازی گرفته تا تجزیه ایران، حالا به بحث ایجاد شکاف و گسست میان مردم و در کف جامعه تنزل یافته است و آنها درصددند با القای دو دستگی و دو قطبی میان مردم آرامش برقرار شده در کشور را برهم بزنند و در بستر این فضا مجدد علیه ایران طرح دسیسه و آرامش مردم را بر هم بزنند.

کارت زرد مجلس به عین اللهی وزیر بهداشت نیز جزء خبرهای پربازدید این هفته پارلمان ایران بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سوال توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ پیرامون وضعیت بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای کشور قانع نشدند و در نهایت با ۱۰۳ رای موافق، ۱۲۳ مخالف، ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده، وزیر بهداشت و درمان از مجلس شورای اسلامی کارت زرد گرفت.

در این هفته مجلس یازدهم و دولت سیزدهم نشست غیرعلنی مشترکی به میزبانی مجلس شورای اسلامی داشتند که احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به بیان جزئیاتی از این نشست که در ساختمان بهارستان برگزار شد پرداخت و گفت: در این جلسه نمایندگان مجلس و وزرای دولت نقطه نظرات خود در خصوص موضوعات مهم مخصوصاً مباحث اقتصادی مطرح کردند.

به گفته راستینه لایحه بودجه ۱۴۰۲، برنامه هفتم توسعه و همچنین ضرورت بیش از پیش توجه به دلایل و راه‌های ناکارآمدی اقتصادی کشور که باید مورد توجه قرار بگیرند از اهم مباحث مطرح شده در این جلسه است.

مهمترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت

همچنین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز پس از برگزاری این جلسه گفت: هم دولت و هم مجلس تاکید دارند که بهترین راه مقابله با اغتشاشات اخیر و بهترین راه برای رسیدن به ثبات توجه به مطالبات واقعی مردم است.

در این هفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت موافقت کردند.

مصطفی میرسلیم عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی که چندی پیش خبر دستگیری پسرش به اتهام همکاری با منافقین اعلام شد،‌ در گفت و گو با ایسنا، در واکنش به حواشی پیرامون زندگی‌اش گفت: هیچگاه در امور شخصی ادعای عصمت نداشتم و از تذکر مشفقانه دیگران هم استقبال کردم به ویژه وقتی برادرانه و بدون قصد تخریب بیان شود.

وی همچنین مقصر کیفیت و قیمت فعلی خودروهای داخلی را تحریم‌های آمریکا دانست و درباره واردات خودرو گفت که نباید مصلحت‌های کشور و قاطبه مردم را فدای خواسته‌های عده‌ای قلیل کنیم.

رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همچنین اغلب احزاب اصلاح طلب را دارای گرایش‌های سازش‌کارانه نسبت به آمریکا توصیف و بیان کرد: اصلاح‌طلبان از فرصت آشوب‌ها به دنبال جبران ناکارآمدی در سال‌های گذشته و ایجاد پایگاه در میان مردم هستند.

علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در ایسنا در خصوص صفر تا صد واردات خودرو توضیحاتی ارائه کرد.

وی واردات برندهای اروپایی و کره را منتفی دانست و تاکید کرد: وقتی واردات مشروط به انتقال دانش و فناوری می‌شود و محدودیت ایجاد می‌کند عملا فلسفه واردات را زیر سوال می‌برد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین دلیل برخورد نکردن با خودروساز به خاطر استفاده از قطعه بی‌کیفیت را دولتی بودن خودروسازی دانست و گفت: مثلا سازمان حمایت از مصرف کننده خودش یک سازمان دولتی است و خودروساز نیز اینگونه است. این اشکال وجود دارد. 

مهمترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در نشست صمیمی که با دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت روز دانشجو داشت، گفت: برآورده کردن خواسته‌های یک جوان در ۴۰ سالگی‌اش برایش ارزشی ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی که روز شنبه (۱۲آذر ماه) به مناسبت روز قانون اساسی در سالن اجلاس سران و با موضوع احصای راهکارهای مؤثر اجرای قانون اساسی بر اساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان از این اصل برگزار شد، گفت: هیچ سندی معتبرتر، مؤثرتر، مورد وثوق‌تر و در دسترس‌تر از قانون اساسی نداریم.

وی با بیان اینکه باید به مطالبات اساسی و جدی مردم توجه شود تاکید کرد: باید قبول کنیم که نیازمند نوسازی حکمرانی و حکمرانی نو هستیم و البته اگر حکمرانی در زمان و جغرافیای خود اتفاق نیفتد، فایده ندارد؛ زمانی که جوانی امید نداشته باشد، نتواند ازدواج کند و حتی نتواند آرزوی خرید مسکن و خرید خودرو داشته باشد، برآورده کردن این خواسته‌ها در ۴۰ سالگی نیز برای او ارزشی ندارد بنابراین حکمرانی باید در زمان و جغرافیای خود اتفاق بیفتد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در این هفته طرحی را تصویب کردند که براساس آن موانع پرداخت وام ازدواج و تسهیلات فرزندآوری برداشته می‌شود.

این هفته بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی نیز در دستورکار نمایندگان مجلس قرار گرفت که سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی یکشنبه هفته آینده برگزار می‌شود و نامه معرفی مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به مجلس ارسال شده است. اما بعد از آن اعلام شد که تاریخ این جلسه تغییر کرده است و جلسه رای اعتماد روز چهارشنبه (۱۶آذرماه) است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه در جریان بررسی تقاضای دو فوریت طرح اصلاح ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، با رسیدگی به این طرح با قید یک فوریت موافقت کردند.

مهمترین خبرهای مجلس در هفته ای که گذشت

در آخرین روز از این هفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صلاحیت مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی را بررسی کرده و در نهایت با ۱۸۷ رای موافق،‌ ۶۴ رای مخالف، ۷ رای ممتنع و ۵ رای باطله از مجموع ۲۶۳ رای مآخوذه، سکان وزارت را به دست مهرداد بذرپاش سپردند.

سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا درباره سرنوشت ابر متان تشکیل شده در جنوب تهران، شهرداری تهران را متولی رسیدگی به موضوع ابر متانی جنوب تهران دانست و اظهار کرد: تکنولوژی مورد نیاز برای برای استحصال گاز متان مراکز پسماند فرآیند پیچیده‌ای نیست و چنانچه دستگاه متولی با شرکت‌های دانش بنیان وارد بحث شود، می‌تواند نیازهای خود را بر طرف نماید.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.