دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲ 22 جماد أول 1445 Monday, 4 December , 2023 ساعت ×
آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی
11 آذر 1401 - 5:44
شناسه : 269359
0

دستور رئیس قوه‌ قضاییه برای بهره‌مندی زندانیان از ارفاقات قانونی، آزادی برخی از چهره‌های شناخته شده و صدور کیفرخواست برای توماج صالحی از مهمترین اخبار حقوقی و قضایی این هفته بودند.

مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت را در این گزارش ایسنا می‌خوانید:

دستور رئیس قوه‌قضاییه برای بهره‌مندی زندانیان از ارفاقات قانونی

آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی

در پی پیروزی ملی‌پوشان تیم ملی فوتبال در برابر تیم ملی فوتبال کشور ولز، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه به مراجع و مراکز ذیربط قضایی دستور داد: به شکرانه عنایت پروردگار و مسرت و سرور ملی حاصل از ظفرمندی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران، نسبت به آن دسته از زندانیان که شرایط بهره‌مندی از ارفاقات قانونی را دارا می‌باشند، نهایت مساعدت و معاضدت انجام گیرد و مقدمات آزادی و بازگشت آنها به آغوش گرم خانواده‌های‌شان در اولین فرصت ممکن فراهم شود.

بر همین اساس، ۱۱۵۶ زندانی از زندان‎های مختلف در کشور آزاد شدند.

محسنی اژه ای در جلسه شورای عالی قضایی هفته گذشته گفت: در وقایع اخیر شاهد بودیم که قضات و مسئولان قضایی ذی‌صلاح ما در مراجع مختلف قضایی به محض شناسایی و دستگیری عناصر اغتشاشات – بالاخص عناصر اصلی که در جرح و شهید کردن مردم و نیروهای حافظ امنیت مردم نقش داشتند – با نهایت سرعت و دقت پرونده‌های آنها را رسیدگی و تکمیل می‌کردند.

رییس قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت اصل استقلال گفت: قاضی و وکیل باید فهم و درک سیاسی داشته باشند اما سیاسی کاری نکنند اگر قاضی و وکیل، سیاسی‌کاری پیشه کردند آنگاه دیگر نمی‌توانند به حق و عدالت و انصاف رفتار کنند.

رئیس قوه قضائیه همچنین طی احکامی حجت‌الاسلام و المسلمین محمد موحدی آزاد را به عنوان رئیس شعبه اول و رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات و حجت‌الاسلام و ‌المسلمین جعفر قدیانی، رئیس شعبه ۱۵ دیوان عالی کشور را به عنوان دادستان انتظامی قضات منصوب کرد.

نظارت دیوان عالی کشور بر تمام دادگاه‌ها باید تقویت شود

آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه گفت: دیوان عالی کشور بر تمام دادگاه ها نظارت عالیه دارد، لذا باید این نظارت عالیه تقویت شود و ارتقاء یابد.

وی افزود: قانونگذار نیز مستند و مستدل بودن آرای مراجع قضایی را مورد تأکید قرار داده است و وظیفه مراجع نظارتی و سیاست گذاران در قوه قضاییه این است که بر این امر مهم توجه کنند تا رضایت مردم از دستگاه قضایی افزایش یابد.

کیفرخواست پرونده رمزارز «دریک» به دادگاه ارسال شد

آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی

علی صالحی دادستان تهران گفت: با صدور کیفرخواست پرونده کثیرالشاکی رمز ارز «دریک»، درخواست ضبط اموال متهمانی که با کلاهبرداری و فروش غیرقانونی رمز ارز اقدام به اخلال در نظام اقتصادی کشور کردند؛ به دادگاه ارائه شد.

صالحی  گفت: در پی دستور رئیس قوه قضاییه ۴۶ زندانی که شرایط ارفاق قانونی را داشتند آزاد شدند.

 ۳۴۰ زندانی واجد شرایط آزاد شدند

علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران از آزادی ۳۴۰ نفر از زندانیان به‌منظور عملیاتی‌سازی دستور ریاست قوه قضاییه مبنی بر بهره‌مندی زندانیان واجد شرایط از ارفاقات قانونی خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در پی حمله سایبری به خبرگزاری فارس و انتشار بخش قابل توجهی از اطلاعات شخصی خبرنگاران و کارکنان این مجموعه، دستور بررسی این موضوع را صادر کرد.

باید مسیر صیانت از اعتراض‌ها پیش‌بینی شود

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون اساسی ما حق برگزاری تجمعات را به رسمیت ‌شناخته است و ما اعتراض را از اغتشاش جدا می‌دانیم اما باید توجه داشت که دشمن به دنبال سوءاستفاده از اعتراضات و تبدیل آن‌ها به اغتشاشات بود. لذا باید مسیری پیش‌بینی شود تا از اعتراض‌ها صیانت شود.

هنوز مدرکی مبنی بر مرگ برنامه‌ریزی شده مهسا امینی به دست نیامده است

آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی

حجت الاسلام و المسلمین احمدرضا پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به فوت مهسا امینی گفت: هنوز صاحبنظران اطلاعاتی به این نتیجه نرسیده‌اند که این مرگ توسط دشمن برنامه‌ریزی شده باشد.

وی افزود: اسلام از همان بدو ظهور برای زن جایگاه و ارزشی والا قائل بود.

رای دیوان عدالت اداری درباره تعیین مجازات برای هیات مدیره اتحادیه‌ها و اتاق اصناف

آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی

با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، وضع تعیین مجازات برای اعضای هیات مدیره اتحادیه‌ها و اتاق اصناف از سوی سازمان های نظام صنفی و هیات های عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور، خارج از حدود اختیار بوده و ممنوع است.

آزادی ۲۳۰ زندانی زن با همت خیرین ستاد دیه

به همت نمایندگی‌های ستاد دیه سراسر کشور در هشت ماهه سال جاری تعداد چهار هزار و ۵۱۴ زندانی جرایم غیرعمد از بند حبس رهایی یافته‌اند که ۲۳۰ نفر از این افراد زنان هستند.

وریا غفوری با تودیع وثیقه آزاد شد

آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی

با بررسی پرونده، انجام آخرین تحقیقات قضایی، نظر دادستان تهران و بازپرس پرونده، وریا غفوری پس از حضور در دادسرای تهران با سپردن وثیقه مناسب در ۸ آذرماه سال جاری از زندان آزاد شد.

غفوری بازیکن تیم فوتبال فولاد خوزستان سوم آذرماه با صدور دستور قضایی و به اتهام فعالیت تبلیغی و اجتماع و تبانی علیه نظام بازداشت شده بود.

پرویز برومند با وثیقه آزاد شد

احمدرضا عابدزاده، کریم باقری و علی فتح الله زاده با حضور در دفتر دادستان تهران در پیگیری پرونده پرویز برومند دروازه بان اسبق تیم استقلال خواهان مساعدت قانونی و بررسی مجدد این پرونده شدند و دادستان تهران ضمن توضیح ابعاد پرونده و بررسی تاسیسات قانونی، قرار بازداشت برومند را تبدیل و دستور آزادی وی را با قرار وثیقه صادر کرد.

حسین رونقی آزاد شد

آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی

حسین رونقی یکی از افرادی که اخیراً بازداشت شده بود، با تبدیل قرار بازداشت موقت و سپردن وثیقه از زندان آزاد شد.

هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی آزاد شدند

هنگامه قاضیانی ۶ آذرماه و کتایون ریاحی ۸ آذرماه با دستور مقام قضایی آزاد شدند. 

هنگامه قاضیانی  و کتایون ریاحی(بازیگران سینما) ۲۹ آبان ماه سال جاری  با دستور بازپرس  جلب و به دادسرا منتقل شدند.

اتهامات قاضیانی و ریاحی دایر بر اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام اعلام شده است.

صدور کیفرخواست توماج صالحی به اتهام افساد فی‌الارض

آزادی حسین رونقی و چند بازداشتی دیگر/ صدور کیفرخواست برای توماج صالحی

حجت الاسلام جعفری رئیس کل دادگستری استان اصفهان از صدور کیفرخواست توماج صالحی به اتهام افساد فی‌الارض، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل و اداره دسته‌جات غیر قانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور، همکاری با دولت متخاصم علیه جمهوری اسلامی و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی و تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز خبر داد.

شبکه اراذل و اوباش مرتبط با رژیم صهیونیستی به اعدام محکوم شدند

قوه قضاییه در هفته گذشته از محکومیت “اعضای شبکه اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی” به اعدام خبر داد.

این شبکه با هدایت سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، اقدام به سرقت و تخریب اموال شخصی و عمومی، آدم ربایی و اخذ اعترافات ساختگی از طریق شبکه اراذل و اوباش میکرد که در نهایت اعضای آن با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات دستگیر شدند.

اعضای این باند، با هدایت افسران اطلاعاتی رژیم صهیونیستی با تهیه سلاح جنگی اقدام به آدم ربایی کرده و دستمزد خود را بصورت ارز دیجیتال دریافت کرده بودند.

صادق زیباکلام به دادسرا احضار شد

صادق زیباکلام با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر ادعایی بدون ارائه سند مطرح کرد که در پی طرح این ادعای بی استناد مقام قضایی وی را بر ادای توضیحات در رابطه با ادعای مطرح شده احضار کرد.

زیباکلام که مدعی کشته‌شدن ۴۰۰ نفر در جریان وقایع ایران شده بود، هفته گذشته با مراجعه به دادسرا به توضیح در این مورد پرداخت. از او در دادسرا مدرک و مستند اظهاراتش خواسته شد و او برای تنویر افکار عمومی عنوان کرد صحبت‌هایش بر پایه آمارهای ضدانقلاب و یک سازمان به اصطلاح حقوق بشری جعلی بوده است.

پرونده مهدی حضرتی در حال رسیدگی است

حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری البرز در خصوص آخرین وضعیت پرونده مهدی حضرتی، نوجوانی که در ناآرامی‌های ۱۲ آبان کرج بر اثر اصابت گلوله به پیشانی کشته شده بود گفت: این پرونده در حال رسیدگی است.

وی از آزادی ۱۱ محکوم به قصاص با تلاش شورای حل اختلاف در سال جاری خبر داد و گفت: تنها در ماه گذشته چهار نفر از مجازات قصاص رهایی یافته‌اند.

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: پس از دستور ویژه رئیس قوه قضائیه مبنی بر مساعدت و معاضدت در آزادی زندانیانی که شرایط بهره مندی از ارفاقات قانونی را دارند، ۵۷ نفر از زندانیان استان البرز از زندان آزاد شدند.

بررسی وضعیت پزشکی «آرش صادقی» در زندان

در پی ادعای مطرح شده در خصوص وضعیت سلامتی فردی به نام آرش صادقی، پیگیری‌های خبرنگار میزان حاکی از آن است که این فرد، طی روزهای گذشته توسط پزشک زندان مورد معاینه دقیق پزشکی قرار گرفته و در حال حاضر وضعیت جسمی وی مطلوب است و علائم خاصی از بیماری ندارد.

رسیدگی به پرونده شهید عجمیان/ افساد فی الارض برای ۱۵ متهم پرونده

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده ضاربان شهید روح الله عجمیان صبح امروز نهم آذر ماه در استان البرز در هفته گذشته برگزار شد.

شهید سید روح‌الله عجمیان، متولد ۲۰ بهمن سال ۱۳۷۳ از بسیجیان حوزه ۴۱۷ شهدای کمالشهر کرج بود که روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه در جریان اغتشاشات و ناامنی‌های آزاد راه کرج – قزوین در محدوده بهشت سکینه (س) کرج با ضربات چاقو برخی اغتشاشگران به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

به گفته رئیس کل دادگستری استان البرز «افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم متعدد علیه امنیت کشور و حمله به مامورین نیروی مقاومت بسیج و فراجا و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی حافظ امنیت، سید روح الله عجمیان شد»، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور» برخی از اتهامات متهمان است که در کیفرخواست قید شده است.

انتهای پیام 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.