افزونه جلالی را نصب کنید. 13 محرم 1444 Wednesday, 10 August , 2022 ساعت ×
رد شائبه حذف نظام مهندسی در روند صدور پروانه ساخت و ساز
04 تیر 1401 - 20:21
شناسه : 260629
0

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران در مورد شائبه حذف ارجاع طرح‌های دستگاه‌های دولتی و عمومی به نظام مهندسی توضیحاتی را ارائه کرد.

مهدی عباسی با اشاره به انتشار مطالبی مبنی بر حذف نظارت سازمان نظام مهندسی برای صدور پروانه ساخت وساز، گفت: حذف سازمان نظام مهندسی در راستای کاهش صدور پروانه امری محال است و توسط شهرداری صورت نخواهد پذیرفت. 

وی با بیان این‌که البته در قانون برنامه و بودجه پیش بینی شده است که دستگاه‌های تابع نظام فنی و اجرایی کشور از شمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان خارج هستند و دفاتر فنی آنها مسئولیت طراحی و نظارت بر پروژه‌ها را برعهده دارند، اظهار کرد: با این حال شهرداری موظف به کنترل مضاعف طراحی های صورت پذیرفته و اجرای صحیح پروژه‌هاست و  در سایر ساختمانها که مشمول این قانون نیستند الزاما براساس قانون نظام مهندسی و قوانین جاری شهرداری، با آنها رفتار می‌شود. 

وی تصریح کرد: در قانون آمده است که برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها همچون نیروهای مسلح یا وزارت مسکن و شهرسازی و … که دفاتر فنی و مهندسی دارند، پروژه‌هایشان زیر نظر این دفاتر و مهندسان‌شان باشد؛ اما به غیر از این در همه ساختمان‌ها طراحی و اجرا باید توسط مهندس ذیصلاح باشد و شهرداری از این مساله کوتاه نمی‌آید. 

عباسی در پاسخ به این سوال که آیا نظارت بر اجرای پروژه‌ دستگاه‌ها توسط دفاتر فنی همان دستگاه، مشکلی ایجاد نمی‌کند، اظهار کرد: دفاتر فنی به گونه‌ای طراحی شده است که ساختار خاص خود را دارد و دستگاه نظارت‌شان موازی با سایر بخش‌ها است و اینگونه نیست که بخواهند از اجرای صحیح قوانین کوتاه بیایند. 

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.