افزونه جلالی را نصب کنید. 21 محرم 1444 Thursday, 18 August , 2022 ساعت ×
وضعیت قرمز دلار و سکه در بازار
12 فروردین 1400 - 9:16
شناسه : 23858
2

قیمت‌ها در بازار ارز و سکه نزولی شد این اولین نزول دسته‌جمعی بازار ارز و سکه در سال ۱۴۰۰ است.

قیمت دلار و سکه
 

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت سکه در بازار امروز ۱۱ فروردین نزولی شدند. تا اولین علامت قرمز مقابل تغییرات قیمتی هر سه بازار باهم قرار بگیرد.

قیمت‌ها در بازار ارز و سکه نزولی شد این اولین نزول دسته‌جمعی بازار ارز و سکه در سال ۱۴۰۰ است.

سرعت قیمت دلار از روز گذشته کاهش یافت و امروز در مقایسه باقیمت روز قبل منفی شد. قیمت دلار امروز ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت که در مقایسه باقیمت روز قبل ۱۰۰ تومان پایین‌تر بود. قیمت یورو نیز در محدوده ۳۰ هزار و ۶۵۰ تومان قرار گرفت که ۲۰۰ تومان کمتر از روز ۱۰ فروردین است.

کاهش قیمت‌ها در بازار ارز در حالی است که آخرین قیمت اعلام‌شده برای دلار و یورو در بازار متشکل نسبت به‌روز قبل تغییر چندانی نکرد.

 
آخرین قیمت دلار در بازار متشکل در سطح ۲۵ هزار و ۴۳ تومان قرار گرفت. این قیمت هفت تومان بالاتر از آخرین قیمت اعلام‌شده برای دلار در روز ۱۰ فروردین است. قیمت دلار سنا نیز ۶ تومان بالاتر اعلام شد تا نرخ دلار در این بازار ۲۵ هزار و ۲۹۳ تومان باشد.

با این سیاست شکاف قیمت دلار در بازار آزاد و سامانه سنا به حدود ۴۰۰ تومان رسید؛ که نشان از فاصله قابل‌قبول یک و نیم درصدی دارد. با این تصویر در آخرین روز کاری نوروز ۱۴۰۰ دو اتفاق افتاد کاهش شکاف قیمتی ارز در بازار‌ها و مدیریت نوسان.

البته نرخ متوسط دلار در بازار متشکل در مقایسه با روز قبل کاهش داشته است، اما نرخ متوسط دربرگیرنده همه معاملات است در حالی قیمت آخر، قیمتی که آخرین معاملات بر مبنای آن انجام‌شده است و علامتی برای روز بعد نیز به‌حساب می‌آید. به‌بیان‌دیگر قیمت پایانی انتظارت لحظه آخری معامله گران از قیمت‌ها در بازار فردا را پوشش می‌دهد.

در بازار متشکل یک اتفاق دیگر نیز افتاد و آن حجم معاملات ارز است، در روز ۱۱ فروردین تقریباً حجم معاملات نزدیک به‌روز قبل بوده است.

 
این حجم نیز پیام خاص خود را دارد. دو روز قبل برای دلار سه میلیون دلار معامله ثبت‌شده بود، اما در دو روز اخیر حجم معامله در سطح دو میلیون و ۳۰۰ هزار دلار است؛ بنابراین عطش تقاضا برای خرید ارز در دو روز اخیر کم شده است و بازار ساز مداخله کمتری در مقایسه با روز‌های قبل داشته است.

پرسش مهم در بازار ارز

اتفاق که امروز ۱۱ فروردین در بازار ارز افتاد یک اصلاح است و قیمت دلار برگشت دارد یا وارد فاز نزولی شده است.

معامله گران از منظر قیمت دلار هرات اعتقاددارند اگر قیمت دلار هرات حمایت ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان را از دست بدهد وارد فاز نزولی شده است. زیرا فروش‌ها در این سطح قوی‌تر می‌شود و رویکرد نزولی در بازار تقویت می‌شود. در این حالت اتفاق امروز اصلاح نیست بلکه نقطه چرخش است.

شکست مرز مهم در قیمت سکه

مرز ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای قیمت سکه مرز مهمی بود این مرز در بازار امروز شکست و سکه تا سطح ۱۱ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان پایین آمد. کاهش حدود ۱۰۰ هزارتومانی قیمت سکه در ۱۱ فروردین موجب شد سکه کمترین فاصله را با نقطه حمایت دوم داشته باشد.
 
منظور از نقطه حمایت، محدوده‌ای است که معامله تصور برگشت قیمت رادارند بنابراین خریدار می‌شوند، اما وقتی این نقطه حمایت نشود و قیمت سکه در بازار از این مرز نیز پایین‌تر رود یعنی روند بازار فعلاً نزولی است. از دید معامله گران فنی قیمت ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان مرز مهمی برای بازار سکه است.
 
اگر این سطح شکسته شود قیمت سکه می‌تواند تا ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پایین آید. نکته‌ای که برخی معامله گران بر آن تأکیددارند فشار بازار سکه در زمان نزول به سایر بازار‌ها است. اگر قیمت سکه وارد فاز نزولی شود می‌تواند موجب افزایش فشار نزولی به سایر بازار‌ها ازجمله بازار ارز و طلای آبشده شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.