افزونه جلالی را نصب کنید. 21 محرم 1444 Thursday, 18 August , 2022 ساعت ×
مدیریت نوسان بازار دلار و سکه
11 فروردین 1400 - 7:16
شناسه : 23803
0

با شکست قیمت دلار هرات در این نقطه انتظارات کاهشی بیشتر شد و بدین ترتیب قیمت دلار در بازار ارز داخلی با شیب بیشتر نزولی شد. به طوری که در نهایت در محدوده ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان بسته شد.

سیاست ارتباطی بازارساز، اخبار جدید از مذاکرات، افزایش قیمت دلار در بازار رسمی و برگشت قیمت هرات چهارعاملی بود که نوسان بازار ارز را مدیریت کرد و از سرعت افزایش قیمت دلار، یورو و حتی سکه کاست.

نوروز ۱۴۰۰ برای بازار ارز پر نوسان بود قیمت دلار در معاملات پشت خطی با سرعت بالایی جابجا می‌شد به طوری که روز گذشته قیمت دلار از مرز ۲۶ هزار تومان گذشت.

این اتفاق در روزی افتاد که بازار به دلیل تقارن نیمه شعبان با روز ۹ فروردین تعطیل بود. اما چهار اقدام کمک کرد بازار ارز روز کم نوسانی‌تر پشت سر بگذارد و به لطف مدیریت قیمت دلار، قیمت سکه نیز تعدیل شد.

اولین اتفاق؛ توئیت به هنگام

اولین اقدام بانک مرکزی توئیتی بود که در واکنش به نوسان در معاملات پشت خطی زد. توئیت بانک مرکزی نشانه‌ای برای برخی معامله گران شد که بازارساز حتما فردا اقدامی خواهد کرد. این سیاست ارتباطی موجب شد شب گذشته معامله گران کمی محتاط شوند.
 
خبر پولیتیکو نیز درباره پیشنهاد جدید آمریکا به ایران برای احیای برجام و انتشار برخی از جزئیات بسته جدید در سایت‌ها به تعدیل انتظارات کمک کرد.

دومین اتفاق؛ اتفاقات جدید در سیاست خارجی

در حوزه سیاست خارجی اخبار جدید به گوش می‌رسد که انتظارات در بازار را بهبود داد. پس از توافق ایران و چین خبر بسته جدید بایدن نیز تا حدودی از جو منفی در بازار کاست.

پولیتیکو در گزارشی نوشت که دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای شکستن بن‌بست هسته‌ای، پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه خواهد کرد. این سایت به نقل از «دو فرد آگاه» نوشت که مقام‌های دولت بایدن هفته جاری پیشنهاد جدیدی به منظور آغاز گفتگو با ایران ارائه می‌کنند.

 
به گفته یکی از این افراد، بر اساس این پیشنهاد، از ایران خواسته می‌شود که برخی از فعالیت‌های هسته‌ای مانند کار روی سانتریفیوژ‌های پیشرفته و غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کند و در ازای آن بخشی از تحریم‌های اقتصاد آمریکا برداشته خواهد شد. این خبر جو منفی در بازار را تعدیل کرد و از التهابات در پشت خط کاست.

اتفاق سوم: کاهش شکاف قیمت دلار در بازار ارز

اولین اقدام عملی بازار ساز در بازار متشکل، افزایش قیمت در شروع به کار بود قیمت دلار در شروع به کار حدود ۵۰۰ تومان نسبت به قیمت بسته شده بالا رفت. در بازار متشکل علاوه بر قیمت بسته شده نرخ متوسط قیمت دلار نیز اعلام می‌شود.
 
قیمت باز شده دلار در بازار متشکل امروز نسبت به قیمت موزون دیروز حدود ۸۰۰ تومان بالاتر بود. در واقع قیمت باز شده بیش از سه درصد از متوسط قیمت دلار در روز یک شنبه بیشتر بود. این اقدام بازار ساز کمی معامله گران را محتاط کرد، زیرا هجوم از بالا به قیمت دلار ممکن بود عده زیادی از نوسان گیران را دچار زیان سنگین کند.

اتفاق چهارم: کاهش قیمت دلار هرات

یکی از علامت‌های مهم به بازار ارز ایران، قیمت‌ها در بازار‌های مجاور است. قیمت دلار هرات پس از برخورد با سقف مقاومتی ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان عقب نشست. برگشت دلار برای تحلیل گران فنی یک پیام داشت عقب نشینی مجدد دلار به کانال ۲۵ هزار تومان. با این اتفاق فروش‌ها افزایش شد و معامله گران حد سود و زیان در نظر گرفتند.

زیرا تصور می‌کردند قیمت دلار تا حد ۲۵ هزار و ۸۹۰ تومان کاهش یابد. با شکست قیمت دلار هرات در این نقطه انتظارات کاهشی بیشتر شد و بدین ترتیب قیمت دلار در بازار ارز داخلی با شیب بیشتر نزولی شد. به طوری که در نهایت در محدوده ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان بسته شد.

فشار به قیمت سکه از دو ناحیه

قیمت سکه پس از کم نوسان شدن قیمت دلار و افت قیمت طلا در بازار جهانی در معاملات نقدی شروع به افت کرد. قیمت سکه در پایان ۱۱ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بسته شد که در مقایسه با قیمت دیروز ۱۳۰ هزار تومان کمتر بود.
 
البته پس از ساعت سه، قیمت به ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز رسید که اگر این قیمت مبنا قرار بگیرد میزان کاهش ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود. در حال حاضر حباب قیمت سکه در مرز ۹ درصد قرار دارد که سقف تاریخی حباب این فلز گرانبها است.
 
 
تغییرات قیمت دلار و یورو
 
 
روند قیمت دلار
 
 
روند قیمت سکه
 
 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.