افزونه جلالی را نصب کنید. 17 محرم 1444 Sunday, 14 August , 2022 ساعت ×
ماجرای شکایت انگلیس از اسما اسد، همسر بشار اسد
25 اسفند 1399 - 16:16
شناسه : 23095
1

در حال حاضر اسما اسد، بانکدار سابق سرمایه گذاری نیویورک و دختر یکی از متخصصان قلب و عروق در خیابان هارلی، هدف تحریم‌های مالی انگلیس، ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار گرفته و ممکن است تابعیت انگلیس خود را از دست داده و در صورت ادامه تحقیقات تحت بازداشت بین المللی قرار گیرد.

شکایت علیه اسما اسد
«بازتاب خبر»| اسما اسد همسر انگلیسی بشار اسد، حاکم سوریه، پس از آغاز تحقیقات مقدماتی توسط پلیس متروپولیتن در مورد ادعا‌های تحریک، کمک و تشویق نیرو‌های دولت سوریه توسط اسد، با اتهامات احتمالی تروریسم مواجه شده که ممکن است به از دست دادن تابعیت انگلیسی‌اش منجر شود.

به گزارش «بازتاب خبر»؛ بررسی شواهد علیه اسما اسد، بانوی اول سوریه توسط پلیس در بریتانیا که نخست در روزنامه ساندی تایمز گزارش شد، در آستانه دهمین سالگرد شروع ناآرامی‌های داخلی سوریه صورت گرفته بود. همسر بشار اسد که فردی چهل و پنج ساله است، همیشه در کنار همسر خود ایستاده است.

اسما اسد که تابعیت دوگانه بریتانیایی-سوری دارد، در لندن به دنیا آمده و فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه کینگز لندن است که پس از پایان تحصیلات در رشته سرمایه‌گذاری بانکی فعالیت می‌کرد، تا اینکه با بشار اسد، حاکم سوریه در سال ۲۰۰۰ ازدواج کرد.

اتهامات بانوی اول سوریه

براساس تحقیقاتی که به دنبال شکایتی در ژوئیه گذشته توسط اتاق‌های بین المللی دادگستری گوئرنیکا ۳۷ انجام شد، رأیشان بر این شد که اسما اسد شخصی با نفوذ است که اقدامات تروریستی را در سوریه تشویق می‌کند.
واحد جنایات جنگی پلیس بریتانیا، در حال بررسی اتهاماتی علیه اسما اسد، همسر رئیس جمهوری سوریه است. حدود ۱۰ سال از آغاز ناآرامی‌های داخلی سوریه می‌گذرد و تخمین زده می‌شود این مدت به مرگ بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر و آوارگی بیش از ۶ و نیم میلیون نفر تاکنون منجر شده باشد.

گوئرنیکا ۳۷ طی بیانیه‌ای از اسما اسد صحبت کرد و اعلام کرده است که «یکی از آن اشخاص بانفوذی که به تشویق و تحریک به اعمال تروریستی، متهم است بانوی اول سوریه است. اظهار نظر درباره اتهامات خاص یا شواهدی تأیید کننده آن اتهامات مناسب نیست، اما از آنجا که او تبعه بریتانیاست، مهم است که اگر شواهد موید اتهامات باشد، او تحت پیگرد قرار گیرد، نه آن که فقط تابعیتش را از دست بدهد. این فرایند مهمی است، و حق این است که یک دادگاه انگلیسی عدالت را اجرا کند.»

وکلای اسما اسد نیز به طور بالقوه درخواستی از اینترپل برای صدور اخطار قرمز را ارزیابی می‌کنند، این بدان معنی است که اگر اسد سوریه را ترک کند خطر دستگیری برای او وجود خواهد داشت.

اسما اسد، همسر بشار اسد
 سخنرانی اسما اسد در روز مادر

مدت‌ها پیش یک ویدیوی ۲۰ دقیقه‌ای از اسما اسد در فیسبوک رسمی ریاست جمهوری سوریه منتشر شد که در آن او به مناسبت روز مادر، درحال دلداری دادن به مادرانی است که پسرانشان در حین جنگ داخلی سه ساله این کشور ناپدید شده‌اند.

در ده دقیقه اول این ویدیو که بانوی اول سوریه نیز حضور دارد، مادران سوری درباره سرباز، دانشجو و دانش‌آموز و کارمند بودن فرزندانشان و شرایط و نحوه مفقود شدنشان توضیح می‌دهند. در این ویدیو اسما اسد به استقبال از حدود بیست مادر در محلی که گمان می‌رود کاخ ریاست جمهوری سوریه در دمشق باشد، می‌پردازد.

او در برابر میکروفون قرار می‌گیرد و با بیان اینکه درد و رنج این مادران را در بی خبری از فرزندانشان درک می‌کند. یادآور می‌شود که «سوریه نیز مثل شماست، خسته، اما پابرجا و استوار، مثل شما. سوریه با آفتاب روشن آینده طلوع می‌کند. همه برای بازگشت افرادی که ناپدید شده اند، هر قدر که لازم باشد، تلاش خواهند کرد.»

اسما اسد کیست؟

اسما فواز اسد زاده ۱۱ اوت ۱۹۷۵، بانوی اول سوریه و همسر بشار اسد رئیس جمهور سوریه است. او فارغ‌التحصیل رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه کینگز لندن بوده و در زمان تحصیل بشار اسد در لندن، این دو با یکدیگر آشنا شده‌اند. سرانجام سال ۲۰۰۰  صیغه عقدشان توسط حافظ اسد جاری شد و باهم ازدواج کردند.

اسما در خانواده‌ای سنی‌مذهب اهل حُمص در لندن به دنیا آمده و پدرش دکتر الاخرس پزشک متخصص قلب و مادرش از کارمندان عالی‌رتبه سفارت سوریه در لندن بوده است. 

او در بهترین دانشگاه‌های لندن تحصیل کرده که شامل دانشگاه‌هایی همچون کینگز کالج در رشته کامپیوتر و نیز سرمایه‌گذاری بانکی با تخصص سرمایه‌گذاری در دارو بیوتکنولژیک و بانکداری بین‌المللی می شوند. در نهایت او فعالیتش را بعنوان نماینده دویچه بانک در لندن و سپس در کمپانی جی‌پی مورگان چیس آغاز کرد.

اسما و بشار اسد صاحب سه فرزند به نام‌های «حافظ (۲۰۰۱)»، «زین (۲۰۰۳)» و «کریم ۲۰۰۴» هستند. اسما اسد به زبان های انگلیسی، عربی، فرانسوی و اسپانیایی مسلط است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.