افزونه جلالی را نصب کنید. 11 محرم 1444 Monday, 8 August , 2022 ساعت ×
کشف فسیل ۴۷ میلیون ساله یک مگس
24 اسفند 1399 - 13:16
شناسه : 22975
1

دانشمندان در اتفاقی که برای اولین بار در جهان محسوب می‌شود، یک مگس فسیل شده ۴۷ میلیون ساله با شکمی پر از گرده را کشف کردند.

فسیل مگس

دانشمندان یک فسیل مربوط به یک مگس که ۴۷ میلیون سال پیش می‌زیسته است را کشف کرده‌اند که اولین مورد از کشف فسیل یک مگس با معده پر از آخرین وعده غذایی خود است.

دانشمندان در اتفاقی که برای اولین بار در جهان محسوب می‌شود، یک مگس فسیل شده ۴۷ میلیون ساله با شکمی پر از گرده را کشف کردند. این یافته ثابت می‌کند که مگس‌های باستانی از “ریزهاگ” (microspores)‌های چندین گونه مختلف از گیاهان نیمه گرمسیری تغذیه می‌کردند.

ریزهاگ‌ها، هاگ‌های گیاهان زمینی هستند که به گامتوفیت‌های نر تبدیل می‌شوند، در حالی که بزرگ‌هاگ‌ها (megaspores) به گامتوفیت‌های ماده تبدیل می‌شوند. “گامتوفیت” نیز به نسلی از چرخه زندگی گیاهان گفته می‌شود که گامت تولید می‌کنند. “گامت” یک سلول تخصص‌یافته است که مسئول تولید مثل جنسی است.

“فرجیر گریمسون” از بخش تحقیقات گیاه شناسی و تنوع زیستی دانشگاه “وین” گفت: محتوای غنی از گرده‌ای که در معده این مگس کشف کردیم، نشان می‌دهد که مگس‌ها ۴۷ میلیون سال پیش از گرده‌ها تغذیه می‌کرده‌اند و آن‌ها را انتقال می‌دادند و همچنین نشان می‌دهد که آن‌ها نقش مهمی در پراکندگی گرده چندین گونه گیاهی داشته‌اند.

وی افزود: مگس‌ها گرده افشان‌های اصلی در اکوسیستم‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری باستان بوده‌اند و حتی ممکن است نسبت به زنبور‌های عسل هم برتری داشته‌اند.

این فسیل در معدنی متروکه در حوالی فرانکفورت آلمان کشف شده است. دانشمندان این فسیل مگس را به عنوان گونه‌ای جدید از مگس‌های باستانی موسوم به “Hirmoneura messelense” می‌شناسند. محتوای شکم این مگس به طرز چشمگیری به خوبی حفظ شده است و آثار گرده از چندین خانواده گیاهی را نشان می‌دهد.

محققان در مطالعه خود نوشتند: این مگس از گرده حداقل چهار خانواده گیاهی تغذیه کرده است و احتمالاً مسئولیت گرده افشانی دو گیاه را داشته است.

وی افزود: این اولین شواهدی است که نشان می‌دهد این نوع از مگس‌ها از دیرباز تا احتمالا اکنون از گرده تغذیه می‌کنند. همچنین نشان می‌دهد که چگونه فسیل‌ها می‌توانند اطلاعاتی حیاتی در مورد رفتار حشرات و روابط اکولوژیکی آن‌ها با گیاهان برای ما فراهم کنند.

این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.

منبع: ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.