افزونه جلالی را نصب کنید. 21 محرم 1444 Thursday, 18 August , 2022 ساعت ×
افزایش ۸ میلیون مترمربعی فضای سبز در قم
24 اسفند 1399 - 10:56
شناسه : 22967
1

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: در طول سال‌های ۹۴ تا ۹۹ در حدود ۸ میلیون مترمربع و در حدود ۸۰۰ هکتار توسعه فضای سبز در عرصه‌های شهری و جنگلی، افزایش سرانه فضای سبز صورت گرفته است.

به گزارش «بازتاب خبر» از قم، پیام جوادیان با اشاره به آخرین وضعیت سرانه فضای سبز شهر قم، اظهار داشت: کل مساحت عرصه‌های فضای سبز در قم در سال ۹۴، هفده میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع بوده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه در سال ۹۹ یک هزار و ۸۷۰ هکتار فضای سبز در قم توسعه یافت و این میزان درمجموع به ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع رسیده است، افزود: در طول سال‌های ۹۴ تا ۹۹ در حدود ۸ میلیون مترمربع و در حدود ۸۰۰ هکتار توسعه فضای سبز در عرصه‌های شهری و جنگلی، افزایش سرانه فضای سبز داشتیم.

جوادیان ابراز کرد: سرانه فضای سبز درواقع مساحت کل فضای سبز تقسیم بر جمعیت است که سرانه فضای سبز در سال ۹۴ حدود ۱۴ مترمربع به ازای هر شهروند در قم بوده و در سال ۹۹ به ۲۰.۲ مترمربع توسعه پیدا کرده است.

وی با تأکید بر اینکه قم در سطح کشور بعد از اصفهان با ۲۶ متر و شیراز با ۲۳ مترمربع، سومین کلانشهری بوده که سرانه بیشتری دارد، گفت: به‌طورکلی ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع فضای سبز تقسیم بر حدود یک‌میلیون و ۲۸۰ هزار نفر به رقم ۲۰ مترمربع فضای سبز می‌رسیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم عنوان کرد: یعنی به ازای هریک از شهروند قمی، ۲۰ متر فضای سبز شهری و جنگلی داریم؛ این آمار دقیق است و اطلاعات آمار توسط سامانه اطلاعات مکانی GISاندازه‌گیری شده است.

جوادیان خاطرنشان کرد: دراین‌باره اطلاعات به وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها ارسال‌شده و آمار بسیار دقیق و معتبر است، در سال ۹۴ کلیه بوستان‌ها و پارک‌های شهری که ۲۶۵ مورد بوده است که در سال جاری به ۳۶۸ پارک شهری افزایش داده‌ایم.

وی افزود: در حال حاضر در ۸ منطقه قم، ۳۶۸ پارک شهری داریم که به‌صورت مستقیم در اختیار شهروندان قرار دارد، در طول این ۵ سال نیز پارک شهری زیادی را احداث کردیم که دارای ابعاد مختلف است و فقط یک مورد آنکه در هفته درختکاری افتتاح می‌شود شامل بوستان حنانه در منطقه ۲ با ۴۲ هزار مترمربع مساحت است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه تعداد کل احداث فضای سبز، باغچه سازی و کاشت حاشیه معابر نیز در افزایش فضای سبز بسیار مؤثر است، یادآور شد: در مسائل زیست‌محیطی و برای مردم، در طول این ۵ سال ۴۵۲ کیلومتر در حاشیه معابر، خیابان‌ها و عرصه‌های معبر، باغچه‌سازی و کاشت درخت داشته‌ایم.

جوادیان اضافه کرد: با توجه به اینکه در اکثر بوستان‌ها شهربازی‌های سرپوشیده است به دلیل شیوع کرونا، هنوز مجوز بازگشایی آن‌ها را به ما ندادند که تا بهمن‌ماه با مصوبه ستاد کرونا در استان قم، این بوستان‌ها تعطیل بود.

وی تصریح کرد: بوستان‌ها در ابتدای بهمن‌ماه بازگشایی شد و تقریباً از اول فروردین‌ماه تا اوایل بهمن‌ماه فقط ۴ ماه، بوستان‌ها بازگشایی داشتند و سایر ایام با مصوبه شورای استانی کرونا و اداره بحران استان تعطیل بودند و هنوز اجازه بازگشایی شهربازی‌ها را به ما نداده‌اند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم بیان کرد: در تمامی این بوستان‌ها، وسایل بازی ازجمله زمین اسکیت، تنیس روی میز ازجمله در بوستان نرگس و بوستان نجم وجود دارد، همچنین لاین دوچرخه‌سواری نیز در این بوستان‌ها داریم، البته بعضی از بانوان می‌خواهند دوچرخه را از منزل به بوستان بیاورند که این مجوز را استان به ما نداده‌اند.

جوادیان خاطرنشان کرد: به تعداد مکفی در تمامی این بوستان‌ها، اماکن تفریحی و امکانات و دوچرخه برای بانوان وجود دارد و در صورت کمبود و یا وجود مشکلاتی، شهروندان می‌توانند از طریق سامانه ۳۰۰۰۱۳۹۷ به‌صورت پیام کوتاه عنوان کنند، کارشناسان و بازرسین ما آن‌ها را بررسی می‌کنند و بلافاصله آن‌ها را رفع عیب می‌کنند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت شهربازی‌های شهر قم اظهار داشت: درباره شهربازی مردادماه سال ۹۹ نخستین شهربازی بزرگ شهر قم واقع در بوستان علوی به مساحت هشت هزار مترمربع افتتاح شد، و بلافاصله پس از افتتاح با محدودیت‌ها و تعطیلی شهربازی مواجه شدیم که مجدداً از بهمن‌ماه آغاز شد.

جوادیان افزود: ما در سال ۹۸ و ۹۹ برای بار دوم است که پویش درخت دوستی بنشانیم، را انجام می‌دهیم، این کار به پیشنهاد و تدوین شهرداری قم است و عنوان پویش ملی انتخاب‌شده است و از طرف معاون وزیر کشور به کلیه شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ‌شده است.

وی تصریح کرد: برنامه‌های بسیار متنوعی در هفته درختکاری که از روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند مصادف با روز احسان و نیکوکاری شروع و در روز جمعه ۲۲ اسفندماه روز شهید به پایان رسید که در این نه روز برنامه‌های بسیار متنوعی برای عزیزان انجام شد.

انتهای پیام/۷۸۰۲۷


ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.