افزونه جلالی را نصب کنید. 23 رجب 1442 Saturday, 6 March , 2021 ساعت ×
افزایش ۲۲۶ کودک کار و خیابان از ابتدای امسال در قم!
۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
شناسه : 20272
2
کدام دستگاه های برای یاری کودکان کار پای کار آمدند؟ از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود ۲۲۶ کودک کار و خیابان در قم شناسایی شده و از خدمات بهزیستی این استان استفاده کردند.
منبع : روابط عمومی اداره کل بهزیستی قم

بازتاب خبر قم – مریم علیشیری معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی قم درگفت وگویی با اشاره به اجرای طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان اظهار داشت: بارزترین شاخصه این طرح این است که از ادبیات جرم‌سازی و جرم‌انگاری برای کودک و خانواده و تعقیب وگریز دوری شده و ‌جمع‌آوری به ساماندهی تغییر پیدا کرده و بحث توانمندسازی بهصورت شاخص مطرح شده است.

وی خاطرنشان کرد: کودک دراجرای این طرح از اهمیت زیادی برخوردار است و توانمندسازی آن با استفاده از ظرفیت خانواده در دستور کار قرار دارد و سعی داریم با حفظ شان کودکان نسبت به حمایت اجتماعی آنان اقدام کنیم.

علیشیری افزود: موضوع کودکان کار و خیابان به عنوان یکی از پنج آسیب اولویت دار کشور مطرح است و عواملی از جمله فقر فرهنگی و اقتصادی، نابسامانی خانوادگی اعم از طلاق، اعتیاد و خشونت و نابسامانی های اجتماعی اعم از بیکاری و تورم، اتباع بیگانه و مهاجرت نقش بازری در گسترش پدیده کودکان کار و خیابان دارد که در این طرح از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای شناسایی کودکان استفاده می‌شود و اجرای طرح گرچه به علت شیوع کرونا با تاخیر شروع شد اما توسط موسسه های تحت نظارت در حال اجرا می باشد.

وی افزود: پیشگیری و برطرف کردن مخاطرات و آسیب‌های اجتماعی، بازتوانی کودکان کار و خیابان و خانواده ایشان، کاهش تصدی گری دولت، افزایش امکان دسترسی جامعه هدف به خدمات و گسترش خدمات خارج از مرکز از جمله اهداف این طرح در توانمندسازی کودکان است.

علیشیری با اشاره به وظایف سازمان های همکار بهزیستی در این طرح یادآور شد: شهرداری‌ها در زمینه تخصیص فضا و تجهیز اماکن مذکور همچنین در خصوص فراهم نمودن امکان استفاده کودکان از فضاهای فرهنگی و ورزشی و نظارت بر پیمانکاران به منظور منع به کارگیری کودکان و همکاری در اطلاع رسانی شهری وظیفه دارند و نیروی انتظامی نیز در خصوص ایجاد ارتباط حرفه ای با کودکان و تامین امنیت ایشان در انتقال به مراکز، تامین امنیت مرکز و پرسنل آن در موارد اظطرار، ممانعت از ایجاد اختلال در فعالیت مرکز توسط سرپرستان کودکان و در نهایت ایجاد فضای امن در محوطه اطراف مرکز به منظور مراجعه ایمن کودکان و خانواده ها نقش دارد.

وی اضافه کرد: سازمان تامین اجتماعی در زمینه پوشش درمانی و خدمات مورد نیاز کودکان و خانواده، سازمان آموزش فنی و حرفه ای در زمینه ارائه آموزش های رایگان مهارت های شغلی، دانشگاه علوم پزشکی در زمینه ارائه خدمات درمانی و بهداشتی فوری و رایگان به کودکان معرفی شده و سازمان بیمه سلامت ایرانیان هم در زمینه تامین و ارائه خدمات بیمه درمانی برای کودکان مراجع قضایی در زمینه تعیین تکلیف اتباع به قید فوریت، صدور دستور قضایی کتبی و شفاهی فوری برای کودکان مشمول طرح، الزام سایر دستگاه ها به همکاری با بهزیستی در طرح مذکور نقش آفرینی می کند.

علیشیری تصریح کرد: پزشکی قانونی نیز در زمینه انجام معاینه‌های پزشکی مورد نیاز و کمیته امداد امام (ره) هم در خصوص اولویت بخشی به انجام حمایت های لازم معیشتی، اجتماعی و تحصیلی از کودکان کار و خانواده آنان و همچنین فراهم آوردن زمینه اعزام و ماندگاری دایم کودکان در محل سکونت (مبدا اصلی) اقدام می‌نمایند.

وی اقدام‌های سازمان ثبت احوال در زمینه احراز هویت کودکان و تسریع در زمینه صدور مدارک هویتی و همچنین اداره امور اتباع در زمینه احراز هویت اتباع، همکاری با مراجع قضایی و انتظامی و مرزبانی در زمینه بازگشت اتباع و سلب امتیازهای اجتماعی خانواده و سرپرستان کودکان کار را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: آموزش و پرورش نیز در خصوص پذیرش رایگان کودکان بازمانده از تحصیل، صدور کارت آموزش برای کودکان فاقد شناسنامه یا برگه هویت و ایجاد زمینه لازم برای تحصیل متناسب با شرایط کودکان کار و خیابان همکاری دارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.