افزونه جلالی را نصب کنید. 18 ربيع ثاني 1442 Thursday, 3 December , 2020 ساعت ×

مصرف «رمدسیویر»داروی درمانی کرونا، نارسایی کلیوی به همراه دارد؟

شناسه : 17041 ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰:۲۵

اردیبهشت ماه سال جاری بود که مسئولان وزارت بهداشت انگلیس برای نخستین بار اعلام کردند که ۲۰ درصد بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، کلیه‌های خود را از دست داده اند. رسانه خبری بی بی سی انگلیسی نیز تحت گزارشی عنوان کرد که در بریتانیا حدود دو هزار بیمار که به خاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده اند، کلیه‌هایشان هم از کار افتاده است. با این حال همه آن‌ها در حال حاضر نیازمند درمان‌های کلیوی هستند. پس از انگلیس برخی دیگر از کشور‌ها نیز نارسایی کلیوی بیماران کرونایی را گزارش کردند. اما حالا محققان دو مقصر اصلی این عارضه را ویروس کرونا و داروی درمانی آن یعنی رمدسیویر معرفی می‌کنند.

«رمدسیویر»داروی درمانی کرونا، عارضه کلیوی به همراه دارد؟
 
فرادید| “رمدسیویر” نخستین داروی درمانی کرونا بود که با موفقیت توانست مجوز تجویز را از مراکز بهداشتی و درمانی در سراسر جهان دریافت کند، اما حالا پس از گذشت ۷ ماه از شیوع کرونا و استفاده بیماران از این دارو، برخی از موسسه‌های پزشکی می‌گویند که رمدسیویر عوارض کلیوی را پس از درمان برای بیماران کرونایی به دنبال دارد.

به گزارش فرادید، “رمدسیویر” که توسط شرکت آمریکایی “گیلیاد ساینسز” برای درمان ابولا تولید شده، در همان ابتدای شیوع ویروس کرونا مورد بررسی ۷۳ موسسه پزشکی در ۱۰ کشور جهان قرار گرفت، که در نهایت توانست توجه محققان را به خود جلب کند.  

بررسی تحقیقات بالینی محققان نشان داد که با تجویز رمدسیویر برای بیماران دوره بیماری از ۱۵ روز به ۱۱ روز کاهش می‌یابد.  

اما حالا عوارض جانبی این دارو مورد تردید برخی موسسه‌های تحقیقاتی در اروپا قرار گرفته است. در این رابطه شبکه نظارت بر داروی اتحایه اروپا اعلام کرده که در پی شواهدی دال بر بروز مشکل در تعدادی از بیماران و به منظور ایمنی و سلامت بیمار، عوارض احتمالی این دارو مجددا آزمایش خواهد شد.  

البته از سوی دیگر آژانس دارویی اروپا اعلام کرده نمی‌توان با قطعیت اعلام کرد که مصرف این دارو در برخی بیماران موجب التهاب کلیه شده باشد چرا که بیماری کلیه خود می‌تواند دلیلی برای ابتلا به نوع حاد کووید ۱۹ باشد.

از طرفی هم نتیجه کارآزمایی این دارو بر روی حیوانات نشان داد که در آزمایش‌های اولیه این دارو بر روی موش‌ها و میمون‌ها احتمال ناراحتی‌های کلیوی به عنوان یکی از عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو مطرح شده بود.

با این حال نهاد نظارت بر کنترل کیفیت دارو‌ها در اروپا همچنان بر چربیدن محاسن این دارو بر مضرات آن تاکید دارد.

براساس گزارش ها، استفاده از داروی رمدسیویر بر روی بیمارانی که به شکل حادی از کووید ۱۹ مبتلا شده و در روند درمان به اکسیژن نیاز دارند در بسیاری از کشور‌ها از جمله اعضای اتحادیه اروپا مجاز است.

طبق آخرین آمار‌ها تاکنون بیش از ۳۵ میلیون و ۱۵۶ هزار نفر در سراسر جهان به کووید ۱۹ مبتلا و بیش از یک میلیون و ۳۸ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را دست داده اند.  

 
«رمدسیویر»داروی درمانی کرونا، عارضه کلیوی به همراه دارد؟

نارسایی حاد کلیوی؛ مقصر کروناست یا رمدسیویر؟

اردیبهشت ماه سال جاری بود که مسئولان وزارت بهداشت انگلیس برای نخستین بار اعلام کردند که ۲۰ درصد بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، کلیه‌های خود را از دست داده اند. رسانه خبری بی بی سی انگلیسی نیز تحت گزارشی عنوان کرد که در بریتانیا حدود دو هزار بیمار که به خاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده اند، کلیه‌هایشان هم از کار افتاده است. با این حال همه آن‌ها در حال حاضر نیازمند درمان‌های کلیوی هستند.
 
پس از انگلیس برخی دیگر از کشورها نیز، نارسایی کلیوی بیماران کرونایی را گزارش کردند. اما حالا محققان دو مقصر اصلی این عارضه را ویروس کرونا و داروی درمانی آن یعنی رمدسیویر معرفی می کنند.

از یک سو متخصصان اورولوژی معتقدند که ویروس کرونا علت اصلی نارسایی در کلیه‌ها است. در این رابطه دکتر عباس بصیری، رئیس انجمن اورولوژی ایران گفته “آنچه که در مورد کرونا به اثبات رسیده، این است که بخش‌هایی از بدن وجود دارد که به آن رسپتور یا گیرنده‌های سطح سلول گفته می‌شود و ویروس می‌تواند به آن بچسبد و جاگیر شود. این رسپتور‌ها در ریه‌ها بیش از همه‌جای بدن است، اما در کلیه‌ها هم این رسپتور‌ها موجود است. “

او می‌گوید: “همانگونه که ویروس کرونا در ریه می‌تواند به رسپتور‌های موجود بچسبد، می‌تواند به رسپتور‌های کلیه هم متصل شود و موجب تکثیر و چسبندگی در لوله‌های کلیوی شود. البته میزان این چسبندگی در کلیه به مراتب کمتر از ریه است، اما می‌تواند تا بروز نارسایی کلیه نیز پیشروی کند. “

این متخصص اورولوژی به این نکته هم اشاره می‌کند که ویروس کرونا منجر به نارسایی کامل کلیه نمی‌شود. او در این باره تاکید می‌کند: ” معمولا نارسایی‌های حاد مشاهده می‌شوند که با درمان‌های کمکی و دارو درمانی برگشت پیدا می‌کنند و به حالت نارسایی کامل نمی‌رسند. “

 
اما در طرف مقابل برخی پژوهشگران حوزه داروسازی می گویند که این امکان وجود دارد که بیمار در اثر استفاده از داروی درمانی رمدسیویر دچار عارضه کلیوی شود. البته آن ها همچنان بر این عقیده اند که فواید این دارو بیش از عوارض آن است و تحقیقات بیشتری نیاز است تا عوارض جدی رمدسیویر مشخص شود. 
 
با این حال بر اساس تازه‌ترین پژوهش انتشار یافته از سوی شرکت گیلیاد ساینس، شایع‌ترین تاثیر منفی استفاده از رمدسیویر، استفراغ و توقف حاد تنفسی است و در ۷ درصد از بیماران، افزایش آنزیم‌های کبد مشاهده شده است.
 
پیتر بیتس، جانشین معاون پیشین سازمان غذا و دارو آمریکا هم در باره رمدسیویر به «نیویورک پست» گفته ” این دارو به هیچ وجه امیدبخش نیست و بشکل نسبی در مقابله با ایبولا شکت خورد و به همین سبب پزشکان گفته اند اجازه دهید ببینیم آیا بر کووید ۱۹ تاثیر می‌گذارد یا خیر. البته نتایج کلینیکی در مورد بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها، بسیار مثبت بوده اما رمدسیویر هنوز هم داروئی آزمایشی قلمداد می‌شود.”
 
«رمدسیویر»داروی درمانی کرونا، عارضه کلیوی به همراه دارد؟

میزان اثر بخشی داروی «رمدسیویر» و کارکرد آن

«رمدسیویر» یک داروی آزمایشی آنتی‌ویروس است که به وسیله شرکت دارو سازی آمریکای «گیلیاد ساینس» در آغاز روند درمان بیماری ایبولا ساخته شد. این دارو که در سال ۲۰۱۵ تولید شد، نتایج امیدوارکننده‌ای در آزمایش بروی حیوانات نشان داد و در مرحله بعد در کنگو مورد استفاده قرار گرفت، اما در نهایت، در درمان موثر بیماری ایبولا شکست خورد.
رمدسیویر به این شکل عمل می‌کند که نحوه کار ادونوزین را شبیه‌سازی می‌کند که یکی از ۴ عنصر قلیایی تشکیل دهنده «آر ان ای» است. زمانیکه ژن‌های ویروس کرونا به جای ترکیب با ادونوزین با رمدسیویر ترکیب شوند، دیگر قادر به تکثیر نخواهند بود.

رمدسیویر با ورود در ترکیب «آر ان ای» ویروس کرونا، باعث از میان رفتن آن پیش از تکثیر شدن می‌شود.

بر اساس اعلام اسنتیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های مسری، نتایج بالینی مصرف رمدسیویر درمورد بیش از هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ که از مشکلات تنفسی شدید رنج می‌بردند، به میزان ۳۱ درصد سریع‌تر از دیگر بیمارانی که شبه دارو مصرف کردند، بهبود یافته‌اند.

پیتر بیتس، جانشین معاون پیشین سازمان غذا و دارو آمریکا هشدار داد که رمدسیویر صرفا بروی بیماران کهن سال بستری در بیمارستان‌ها و کسانی که دچار مشکلات دستگاه حاد تنفسی یا مشکلات پزشکی قبلی بودند، نتایج مثبت گذاشته است.

او گفت: این دارو نجات‌بخش است، اما قوانین بازی را عوض نمی‌کند. آزمایش‌های بالینی نشان داد، میزان بهبود بین ۴ تا ۱۰ در صد درمیان بیمارانی بوده است که به شدت بیمار بودند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.