افزونه جلالی را نصب کنید. 9 ربيع ثاني 1442 Tuesday, 24 November , 2020 ساعت ×

راهنمای خرید پمپ کف کش

شناسه : 16259 ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳

امروزه با افزایش ساخت ساز باغ و ویلا در حاشیه شهرها، بسیاری از افراد به دنبال راهنمایی برای انتخاب پمپ کف کش هستند. برای همین درخواست خرید این کالای پر طرفدار آنقدر زیاد است که در کوچکترین مناطق شهری و روستایی و تقریباً بیشتر ابزار فروشی ها هم پمپ کف کش را موجود کرده اند […]

امروزه با افزایش ساخت ساز باغ و ویلا در حاشیه شهرها، بسیاری از افراد به دنبال راهنمایی برای انتخاب پمپ کف کش هستند. برای همین درخواست خرید این کالای پر طرفدار آنقدر زیاد است که در کوچکترین مناطق شهری و روستایی و تقریباً بیشتر ابزار فروشی ها هم پمپ کف کش را موجود کرده اند و پیشنهاد می دهند. اما بسیاری از این افراد تخصص کافی برای انتخاب پمپ کف کش ندارند. از این رو کالا صنعتی بر آن شد که راهنمای خرید پمپ کف کش را آماده کند. در ادامه با ما همراه باشید.

برای شروع نیاز است که پلاک پمپ کف کش را بررسی کرده و با اطلاعات و مشخصات روی پلاک پمپ کف کش آشنا شویم. تصویر زیر نمونه ای از یک کف کش دراپ چینی است که در بازار به کفکش ۱۶ متری ۲ اینچ شهرت دارد. در ادامه تمامی ملاحظات مربوط به کفکش را بررسی می کنیم.

راهنمای خرید پمپ کف کش

پمپ بالا یک نمونه از  کفکش دراپ چینی است که برای آبیاری حدود ۴۰ اصله درخت بزرگ در زمان حدود ۲۰ دقیقه در ارتفاع حدودی ۱۰ متر مناسب است. به عنوان مثال اگر شما یک باغ ۱۰۰۰ متری با حدود ۴۰ تا ۵۰ درخت دارید و لوله کشی مناسب انجام شده باشد، این بهترین گزینه است. اما نکته مهم انتخاب کف کش بر اساس هد و دبی پمپ است.

هد یا همان ارتفاع پمپاژ در حقیقت مقدار ارتفاعی است که با کسر تمام افت فشار های مسیر، آبدهی مناسب را در نقطه مصرف به شما بدهد. این مقدار را با یک مثال کاربردی در زیر به شما بهتر توضیح خواهیم داد. دبی هم مقدار آبدهی مناسب است که در کارهای بسیار دقیق حتی بر اساس نیاز آبی گیاه محاسبه می شود اما به صورت کاربردی در مثال زیر این مقدار را نیز بررسی خواهیم کرد.

اما مثال: فرض بفرمایید کف استخر یا مخزن آب شما در عمق ۴ متری زمین است. کل مسیر لوله کشی یا شیلنگ تا آخرین درخت در باغ شما نیز ۳۰ متر در نظر میگیریم. به طور تجربی میتوان هر ۱۰ متر طول لوله یا شلنگ را یک متر افت فشار در نظر گرفت. از طرفی، فشار حدودی مورد نیاز برای آبیاری را نیز نیم بار فشار معادل ۵ متر ستون آب در نظر میگیریم. حال شما ۴ متر استخر یا مخزن دارید ۳ متر افت لوله و ۵ متر فشار نهایی که در مجموع ۱۲ متر خواهد شد. اما فرض بر این است که در مسیر هیچگونه ۳ راهی، زانو، شیر و هر عاملی که باعث کاهش فشار شود، وجود ندارد.

راهنمای خرید پمپ کف کش

از آنجایی که ممکن است بعداً این تجهیزات به سیستم اضافه شود، افت فشار حدودی آنها را نیز ۴ متر در نظر خواهیم گرفت. پس در نهایت یک کف کش ۱۶ متری جواب کار شما را خواهد داد. حال نیاز است که مقدار آبدهی را بررسی کنیم. آبدهی یا دبی عبارتست از مقدار حجم آب انتقال داده شده در زمان مشخص که عموماً بر حسب لیتر در دقیقه یا متر مکعب در ساعت محاسبه خواهد شد. در پلاکی که در بالا ارسال شده، قطر دهانه خروجی ۲ اینچ معرفی شده است که دبی ماکزیمم ۲۵۰ لیتر در دقیقه را تحویل خواهد داد.

برای اینکه بدانید این حجم از سیال حدوداً چقدر است، یک ظرف ۲۰ لیتری را در نظر بگیرید، مدت زمان لازم برای پر کردن این ظرف با این پمپ ۸ ثانیه است ! آبدهی بسیار زیادی است نه؟ البته باید توجه داشت که این مقدار آبدهی ماکزیمم است که بلافاصله بعد از پمپ خواهد بود، آبدهی و هد پمپ رابطه عکس دارند، به عبارتی هر چه ارتفاع بیشتر شود، مقدار آبدهی کاهش خواهد داشت. لذا در نقطه مصرف یا همان آخرین درخت این آبدهی قطعاً کمتر خواهد بود.

راهنمای خرید پمپ کف کش

نمودار هد و دبی بهترین ابزار برای انتخاب پمپ به شمار می رود و همانطور که در شکل نمایش داده شده است، با افزایش ارتفاع، دبی کاهش خواهد یافت. علاوه بر اینها یک نکته بسیار مهم توجه به سه فاز یا تکفاز بودن کف کش است. اگر در محلی که کفکش باید نصب شود، برق تکفاز دارید، باید حتماً از کفکش ۲۲۰ ولت استفاده کنید. نکته دیگر استفاده از فلوتر برای قطع کردن پمپ در زمان کاهش عمق آب است. فلوتر در حقیقت کلیدی است که با کاهش عمق آب و عبور از سطح کفکش، باعث قطع جریان برق و خاموش شدن در زیر یک نمونه فلوتر نمایش داده شده است. سایت کالا صنعتی به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی کالای صنعتی در ایران، با مشاوره رایگان، میتواند بهترین گزینه را برای انتخاب و راه اندازی پمپ کف کش به شما پیشنهاد دهد. لذا پیشنهاد می شود حتماً با ما در تماس باشید.

راهنمای خرید پمپ کف کش

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.