افزونه جلالی را نصب کنید. 14 ربيع ثاني 1442 Sunday, 29 November , 2020 ساعت ×

شرایط و ضوابط بازگشایی مدارس ابتدایی و دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور

شناسه : 15786 ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: در مناطق زرد آموزش های ما ترکیبی خواهد بود و آموزش مجازی و حضوری توامان دنبال می شود اما در مناطق قرمز آموزش ها عمدتا بر بستر مجازی خواهد بود.

شرایط و ضوابط بازگشایی مدارس ابتدایی و دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور
فرارو- مدارس و دانشگاه‌ها در ۱۵ شهریور بازگشایی می‌شوند اما ممکن است متناسب با شرایط شیوع ویروس کرونا، و با توجه به اینکه اکثر استان‌های کشور در وضع هشدار و قرمز هستند، این تصمیم‌گیری تغییر کند.

به گزارش فرارو، با توجه به اینکه مقرر شد مدارس و دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور بازگشایی شوند، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش‌وپرورش در توئیت خود چنین نوشت: «به‌منظور ارزیابی میزان آمادگی مدارس برای شروع سال تحصیلی جدید، معاونان را مأمور حضور در کلیه استان‌ها کردم، گزارشات دریافتی امیدوارکننده و اطمینان‌بخش بود. مصمم هستیم سال تحصیلی جدید را با مراقبت از سلامت دانش آموزان در ۱۵ شهریور آغاز کنیم».

در همین راستا علی خاکی صدیق معاون آموزش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز درباره بازگشایی دانشگاه‌ها گفت: «بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریورماه خواهد بود».
وی افزود: «ممکن است برخی دانشگاه‌ها از ۲۲ شهریورماه، برخی ۲۵ شهریورماه و برخی نیز ۲۹ شهریورماه بازگشایی کنند، که بستگی به شرایط دانشگاه‌ها دارد، چون در طول تابستان دانشگاه‌هایی بودند که‌ترم تابستان برگزار کرده و هنوز یک سری از کار‌های ترم آن‌ها باقی‌مانده است و لذا آمادگی برای آغاز سال تحصیلی در ۱۵ شهریور را ندارند».
با توجه به اینکه پیشتر نیز رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که: «آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور توأم با فضای مجازی و حقیقی آغاز می‌شود، اما این تصمیم با مخالفت‌ها و واکنش وزیر بهداشت و برخی والدین همراه شد. آقای روحانی در جلسه‌ای که در ۳۱ خرداد برگزار شد گفت: «قرار شد تسهیلات لازم را برای کلاس خلوت و خوابگاه خلوت فراهم کنند. این دو برای ما اصل است، زیرا کلاس و خوابگاه شلوغ می‌توان برای ما مشکل ایجاد کند».
وی در ادامه افزود: «باید اجازه دهند فردی که در دانشگاه دیگری جز موطن خود قبول شد، بتواند ترم آینده را در دانشگاه موطن خود بگذراند تا بتوانیم ازدحام جمعیت را در خوابگاه‌ها کنترل کنیم».
روحانی اظهار داشت: «قرار بر این است که آموزش‌وپرورش از اول تا پانزدهم شهریورماه به‌تناسب استان‌ها آغاز فعالیت‌های آموزشی خودش را اعلام کند».
وی افزود: «شرایط آموزش در نقاط مختلف کشور متفاوت است، بخشی در فضای مجازی و بخشی دیگر در فضای حقیقی انجام خواهد شد. هم‌چنین ممکن است در برخی از نقاط کشور تعداد دانش آموزان به‌صورت یک روز در میان تقسیم شوند تا به مدرسه بروند. بر این اساس تعطیلی روز‌های پنج‌شنبه مدارس حذف می‌شود، تا مدارس این مسئله را به‌خوبی مدیریت کنند».
 

نحوه حضور کلاس اولی‌ها در مدارس با بازگشایی مدارس

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای کلاس اولی ها برنامه های خاصی داریم گفت: اگر وضعیت منطقه قرمز باشد کلاسی به آن معنا که تعداد زیادی دانش آموز در آن حضور داشته باشند نخواهیم داشت، اما اینکه هر دو یا سه دانش آموز همراه خانواده بیایند و معلم شان را بشناسند لازم است. برای کلاس اولی ها چنین برنامه ای داریم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در مناطق زرد آموزش های ما ترکیبی خواهد بود و آموزش مجازی و حضوری توامان دنبال می شود اما در مناطق قرمز آموزش ها عمدتا بر بستر مجازی خواهد بود.

شرایط و ضوابط بازگشایی مدارس ابتدایی و داشگاه‌ها از ۱۵ شهریور

واکنش وزیر بهداشت به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها

در مقابل این تصمیمات برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها دکتر نمکی، وزیر بهداشت واکنش نشان داد و گفت: «مقابل تهدید سلامت بچه‌ها می‌ایستیم». دکتر نمکی افزود: «اگر سلامت بچه‌ها را درخطر ببینیم به‌عنوان وزارت بهداشت، محکم در مقابل آن خواهیم ایستاد».
دکتر نمکی در مراسم افتتاحیه گام نخست خدمات دوراپزشکی با یادمان شهدای مدافع سلامت در کشور، گفت: «همه مردم ایران بدانند که فرزند هیچ شهروندی در کشور برای ما کمتر از پدران و مادرانشان عزیز نیست».
وی در ادامه افزود: آمیزه‌ای از آموزش از راه دور و حضوری به شکلی که دانش آموزان فضای مدرسه را حس کنند با رعایت پروتکل‌ها، موردتوجه است و با وزیر آموزش‌وپرورش که به‌شدت از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، پیروی می‌کند و در توسعه زیرساخت‌های آموزش مجازی به‌ویژه سامانه شاد، کارکرده جلسه‌ای برگزار و بررسی‌های لازم را پیرامون مدارس و سال تحصیلی جدید انجام خواهیم داد».
دکتر نمکی این اطمینان را داد که مردم بدانند اگر کوچک‌ترین آسیبی را متوجه فرزندان این سرزمین ببینیم، اولین کسی که اعلام می‌کند و از هر گردهمایی ممانعت می‌کند، ما در وزارت بهداشت خواهیم بود و خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش نیز حمایت می‌کند.

انتقاد والدین از برنامه شاد آموزش‌وپرورش

این در حالی است که با توجه به همه این صحبت‌ها و اظهارنظرها، مردم با بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش آموزان به‌طور جد مخالف هستند. البته آموزش‌وپرورش در خبر‌های جدید خود بیشتر بر روی آموزش مجازی از طریق تلویزیون و برنامه شاد تأکید کرده است و بازگشایی را برای مناطق روستایی و کم‌جمعیت در نظر گرفته است.
بااین‌حال با توجه به شرایط اقتصادی خانواده‌ها و هزینه‌های اینترنت اجرای این برنامه هم با انتقاد والدین همراه بوده است. از ابتدای آغاز طرح برنامه شاد وعده‌هایی مبنی بر رایگان بودن اینترنت برای دانش آموزان و معلمان داده شد، اما به‌تازگی وزیر ارتباطات از اختصاص بسته‌های ارزان‌قیمت برای معلمان و دانش آموزان خبر داده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.