افزونه جلالی را نصب کنید. 19 رجب 1442 Tuesday, 2 March , 2021 ساعت ×
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم:

۴۰۰ هزار جلد کتاب از قم صادر شد

شناسه : 13873 ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم،‌ صادرات کتاب را از جمله ظرفیت‌های کم نظیر این استان دانست و گفت: در سه ماه نخست امسال بیش از ۴۰۰ هزار جلد کتاب از قم به کشورهای دیگر صادر شده‌است.
۴۰۰ هزار جلد کتاب از قم صادر شد

سید موسی حسینی کاشانی افزود: این کتاب ها در قالب ۲۰ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب به کشورهای عربی، اروپایی و آسیایی صادر شده است.

وی با بیان اینکه صنعت چاپ قم ظرفیت بزرگی برای حرکت در مسیر ترقی و پیشرفت‌ دارد، اظهار داشت: در صورتی که از این صنعت درقم حمایت لازم صورت گیرد، آورده و ارزش افزوده قابل توجهی را برای استان به بار خواهد آورد.

حسینی کاشانی ظرفیت قم در چاپ کتاب‌های مذهبی را بی بدیل دانست و تاکید کرد: استان قم با چاپ بیش از ۵۰ درصد از کتب مذهبی، رتبه نخست کشوری را در این زمینه دارد که برای تثبیت جایگاه قم در صنعت چاپ باید حمایت‌های بیشتری از این صنعت صورت گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم،‌ با بیان اینکه در سه ماه نخست امسال مجوز چاپ برای ۲ هزار و ۸۰ عنوان کتاب در این استان صادر شده‌است، افزود: از این تعداد مجوز صادر شده، ۲۷۰ عنوان کتاب در زمینه کودک و نوجوان بوده است.

وی در ادامه با اشاره به فعال شدن سامانه جامع صدور مجوز کتاب و بهره گیری از این سامانه در یکسال گذشته در قم، ادامه داد: با توجه به اینکه استان قم رتبه اول چاپ کتاب دینی و رنیه دوم چاپ کتاب در کشور را داراست، به همین دلیل  بهره گیری از این سامانه، بخش زیادی از فرایند دست و پا گیر صدور مجوز به صورت سنتی حذف شد.

وی با بیان اینکه الکترونیکی خدمات به عنوان یک اولویت در دستور کار است، گفت: ارائه صدور مجوز کتاب به صورت الکترونیکی علاوه بر صذفه جویی در مصرف کاغذ نقش مهمی در افزایش سرعت صدور مجوز کتاب شده است.

بیش از ۳ هزار تن در قم در زمینه چاپ فعالیت می‌کنند و آمار تیراژ سالانه کتاب در این استان بیش از ۱۰ میلیون نسخه است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.