افزونه جلالی را نصب کنید. 24 رجب 1442 Sunday, 7 March , 2021 ساعت ×
بیماران خاص قم؛ نیازمند حمایت تامین دارویی
۰۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
شناسه : 13729
0
مشکل دارو، مشکلی جدی برای بیماران خاص است. بیماران خاص نیازمند کمک‌های خیرین هستند.

جامعه امروز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. شرایط اقتصادی کشور، دغدغه‌های زیادی برای مردم ایجاد کرده‌است.

بیماران قشر آسیب پذیری هستند که بیش از هر قشر دیگری بار تحمل این مشکلات را بر دوش می کشند و با اجبار و نگرانی با حداقل ترین، امورات درمانی خود رسیدگی می کنند. مشکلات اقتصادی، کمبود دارو و بسیاری از مسائل دیگر عامل سلب آرامش و امنیت روانی بیماران و خانواده آن‌ها می‌شود.

دارو عاملی حیاتی و مهم در زندگی بیماران خاص است. برقراری امنیت روانی بیمارانی که تا آخر عمر مجبور به مصرف دارو هستند؛ امری ضروری است. از این رو توجه به مشکلات اقتصادی این خانواده‌ها و تلاش در جهت رفع مشکلات آنان اهمیت بالایی دارد.

حمایت جهت افزایش روحیه بیماران کلیوی

حسین مشرف، مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان قم، در رابطه با هزینه‌های تهیه دارو گفت: هر بیمار به طور متوسط هر دو ماه حدود ۴۰۰ هزار تومان صرف تهیه دارو می‌کند. این مبلغ مشروط به استفاده از داروهای ایرانی است.

وی ادامه داد: برخی از پزشکان اصرار بر استفاده از داروهای خارجی دارند. قیمت داروهای خارجی بیشتر از داروهای ایرانی است. در این مورد برخی از داروخانه‌ها با بیماران همکاری می‌کنند و داروهای خارجی را به نرخ داروهای ایرانی حساب می‌کنند. ولی بیمار باید تفاوت قیمت داروی ایرانی و خارجی را پرداخت کنند.

مشرف در رابطه با حمایت‌های انجمن از بیماران گفت: نیمی یا درصدی از هزینه داروهای بیمارانی که توانایی تهیه داروهایشان را ندارند؛ پرداخت می‌شود.

وی افزود: این انجمن بودجه دولتی ندارد و تمام حمایت‌ها از کمک‌های مردمی تامین می‌شود.

مشرف بیان کرد: داروهای بیماران دیالیزی و پیوند کلیه را داروخانه‌های هلال احمر، الهادی، سینا و درمانگاه بقیه الله عرضه می‌کنند.

وی عنوان کرد: داروها همیشه در دسترس بیماران نیست. این یکی از مشکلات عمده آنان است که مسئولین باید در حل آن کوشا باشند و به هر طریقی داروهای این بیماران را تامین کنند.

همچنین تصریح کرد: داروهای بیماران دیالیزی و پیوند کلیه مشخص است. تامین این داروها چه از نظر در دسترس بودن و چه هزینه‌های آن کار سختی نیست. باید مسئولین و خیرین در ایجاد شرایط مناسب برای بیماران تلاش کنند.

مشرف ادامه داد: تمام اعضای خانواده یک بیمار درگیر بیماری او هستند. هزینه‌های درمان و دارو، تنش‌های روانی، هزینه‌های رفت و آمد، زمانی که در روند درمان بیمار صرف می‌شود و مشکلات دیگری که گریبان گیر این خانواده‌هاست، طاقت فرساست. از آن جایی که این بیماران ناچارند تا آخر عمر دارو مصرف کنند؛ با تامین هزینه‌ داروهای این بیماران می‌توان از نگرانی‌های آنان کاست و شرایط بهتری را برای بیمار و خانواده او به وجود آورد.

بخشی اعظمی از داروهای ام‌اس رایگان توزیع می‌شود.

دکتر سید امیر حجازی، مدیر انجمن حمایت از بیماران ام‌اس استان قم نیز در ادامه این گزارش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد داروهای این بیماران رایگان است. این میزان شامل داروهای اولیه و بخش قابل توجهی از داروهای ام‌اس است. این داروها مورد حمایت دولت و وزارت بهداشت و درمان است.

وی ادامه داد: ۱۰ تا ۲۰ درصد باقی مانده شامل داروهای خارجی می‌شود که تحت پوشش کامل بیمه قرار نمی‌گیرند.

حجازی ادامه داد: انجمن ما در حال پیگیری است تا فرانشیز این داروها به حداقل برسد. همچنین با شناسایی بیمارانی که توانایی پرداخت هزینه‌های دارو را ندارند و کمک‌های خیرین، هزینه‌های دارویی این افراد تامین می‌شود.

وی افزود: همچنین پیگیری‌هایی در جهت رایگان شدن تمام داروها برای همه بیماران انجام می‌شود.

حجازی بیان کرد: داروهای ام‌اس در داروخانه‌های هلال احمر، حضرت بقیه الله، حضرت ابوالفضل و دکتر رشیدی عرضه می‌شود. این داروخانه‌ها با توجه به قراردادی که با دانشگاه علوم پزشکی دارند مبلغی را به عنوان سوبسید دریافت می‌کنند.

وی افزود: در دو داروخانه حضرت امام رضا(ع) و دکتر یزدیان نیز داروها عرضه می‌شود. این دو داروخانه به صورت آزاد کار می‌کنند و قراردادی با دانشگاه علوم پزشکی ندارند.

حجازی بیان کرد: یکی از خدماتی که در دوران کرونا برای راحتی بیماران ترتیب داده شده است؛ تخصیص پیک رایگان برای ارسال دارو است. در داروخانه‌های حضرت بقیه الله، حضرت ابوالفضل و دکتر رشیدی این امکان وجود دارد. بیماران می‌توانند با تحویل نسخه‌های خود داروهای مورد نیاز هر زمان را سر موعد دریافت کنند.

وی تصریح کرد: در زمینه توزیع دارو مشکلی وجود ندارد و داروها در دسترس هستند. بخشی از داروهای خارجی که ممکن است در شهر قم در دسترس نباشد با هماهنگی‌هایی به دست بیماران می‌رسد. در زمینه تولید نیز چند شرکت معتبر داخلی در حال تولید برخی از داروها هستند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.