افزونه جلالی را نصب کنید. 19 رجب 1442 Tuesday, 2 March , 2021 ساعت ×
بانوی نویسنده کشورمان پاسخ داد

چرا آثار ادبی و هنری کمی در خصوص کریمه اهل بیت(س) تولید شده است؟ً!

شناسه : 13663 ۰۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵

در روز میلاد با سعادت کریمه اهل بیت(س) به سراغ نویسنده جوان کشورمان فاطمه سلیمانی ازندریانی رفتیم که کتابی پیرامون حضرت فاطمه معصومه(س) نگاشته است. وی در ‌گفت وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: کتاب “به سپیدی یک رویا” دومین اثر من است و با توجه به علاقه‌ای که به حوزه ادبیات مذهبی و تاریخ اسلام […]

در روز میلاد با سعادت کریمه اهل بیت(س) به سراغ نویسنده جوان کشورمان فاطمه سلیمانی ازندریانی رفتیم که کتابی پیرامون حضرت فاطمه معصومه(س) نگاشته است.

وی در ‌گفت وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: کتاب “به سپیدی یک رویا” دومین اثر من است و با توجه به علاقه‌ای که به حوزه ادبیات مذهبی و تاریخ اسلام داشتم و ارادت خاصی که به امام رضا (ع) دارم تصمیم گرفتم این کتاب را درمورد حضرت معصومه (س) بنویسم تا از این طریق عرض ارادتی به ایشان کرده باشم.

وی درخصوص مقطعی از زندگی حضرت معصومه (س) که در این کتاب روایت می‌شود، گفت: در این کتاب از آغاز هجرت امام رضا (ع) به ایران تا وفات حضرت معصومه (س) روایت می‌شود، البته در بخش‌هایی از کتاب اشارات کوتاهی نیز به کودکی ایشان می‌شود.

سلیمانی ازندریانی در پاسخ به این سوال که چرا نویسندگان علی‌الخصوص نویسندگان زن کمتر به زندگی حضرت معصومه (س) پرداخته‌اند، گفت: با وجود اینکه حضرت فاطمه معصومه (س) یکی از بانوان مهم اسلام هستند اما متاسفانه تا کنون هیچ رمانی به طور جدی درمورد زندگی ایشان نوشته نشده است.

وی افزود: می‌توان گفت کمبود اطلاعات درخصوص آن حضرت باعث شده که کمتر به زندگی این بانوی بزرگوار اسلام پرداخته شود.

نویسنده کتاب به سپیدی یک رویا بیان کرد: بیشتر مطالبی که درمورد حضرت معصومه (س) نوشته شده به یکدیگر شباهت دارند و اطلاعات چندان مفیدی به مخاطب نمی‌دهند، به همین دلیل من برای نوشتن این کتاب از متون مشابه هم فاصله گرفتم و سعی کردم این داستان یک اثر مستقل باشد.

وی ادامه داد: تعداد کتاب‌های مستندی که درمورد حضرت معصومه (س) نوشته شده بسیار زیاد است اما متن آنها مشابه به یکدیگر است و اطلاعات بسیار اندکی به مخاطب می‌دهند، بنابراین به دلیل کمبود اطلاعات وبه منظور فاصله گرفتن از تکرار مکررات وادار به مطالعات گسترده‌تری از جمله مطالعه درخصوص نزدیکان حضرت، زندگی حضرت موسی بن جعفر(ع)، امام رضا (ع) و امام جواد (ع) شدم.

سلیمانی ازندریانی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های حضرت فاطمه معصومه (س) علاوه براینکه از خانواده برجسته‌ای بودند، محدث بودن ایشان است بدین معنا که احادیث را روایت می‌کردند، اما می‌توان گفت بطور کلی حدود چهار یا پنج حدیث به صورت مستند و منسوب به آن حضرت وجود دارد که به طور قطع از زبان ایشان نقل شده است.

وی  با اشاره به فعالیت‌های حضرت معصومه (ع) که شکلی زینب گونه داشت، ادامه داد: بسیاری دلیل سفر حضرت معصومه (ع) را افشاگری از کارهای مامون می‌دانند به این صورت که در هر شهری که مستقر می‌شدند در دیدار با شیعیان با سخنرانی‌های خود سعی در اثبات ولایت امام رضا (ع) بر ملا کردن حیله‌های مامون داشتند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.